Előszó
Az esztergályos szakma igen fontos és változatos. A különféle gépek és készülékek elemeit készíti el. Az esztergályosok nélkül egy gép sem készül el, nélkülük a legkisebb gépműhely sem boldogulna.
Az ipari tanuló a szakmunkás vizsga után a IV. vagy V. munkabérosztályba kerül, és ha jól begyakorolta és tovább képezi magát, a VIII. bérosztályba is kerülhet.
Az esztergályosnak jól kell ismernie az esztergapadot; annak minden részét, a részek kölcsönös összefüggését és működésüket. Tudnia kell milyen műveletek végezhetők az esztergapadon és hogyan kell azokat helyesen végrehajtani.
A forgácsolószerszámokkal, mérőeszközökkel, az esztergapad készülékeivel tudnia kell bánni, tehát ismernie kell felépítésüket és rendeltetésüket.
Az esztergályos a gépen fém munkadarabokat munkál meg, tehát ismernie kell a fémeket és azok alaptulajdonságait, amelyekkel munkájában leggyakrabban találkozik.
Az esztergályos műhelyrajz alapján dolgozik, ezért tudnia kell rajzot olvasni. Munkáját gazdaságosan és selejtmentesen kell végeznie, ezért munkahelyét helyesen kell elrendeznie, ismernie kell a selejt okait, és tudnia kell azok kiküszöbölésének módját. Az anyaggal, de különösen a nemesacél anyagokkal takarékoskodnia kell.
A biztonsági szabályokat ismernie kell, és azokat be kell tartania, mert vigyázatlanságával nemcsak saját magának, hanem a népgazdaságnak is kárt okoz.
Az esztergapadon különböző műveleteket lehet elvégezni. Ezeket a tanulónak meg kell tanulnia, hogy munkáját selejtmentesen, gazdaságosan és jó minőségben készíthesse el. A műveletek elvégzéséhez viszont tökéletesen ismernie kell az esztergapad szerkezetét, működését és kezelését, az esztergapad urává kell válnia. Ismernie kell az esztergapad szerszámait és készülékeit, a szerszámok működésének elvét. Ismernie kell a mérőeszközök működését és kezelését és nem utolsósorban a szakma új munkamódszereit.
Ipari tanulók! Ha az esztergályos szakma megbecsült szakmunkásai kívántok lenni, forgassátok és tanuljátok ezt a könyvet, figyeljétek tanáraitok és mestereitek tanítását, igyekezzetek minél többet megtanulni abból, amit a tanműhelyben vagy iskolában tapasztaltok és láttok. Gondozzátok és becsüljétek a gépeket és szerszámaitokat, mert az segít benneteket a jó munkához.
Vissza