Előszó
Magyarország csakúgy, mint a többi posztkommunista kelet-közép-európai ország az elmúlt esztendőkben szinte egymással versenyezve kezdtek neki fejlesztési politikájuk unió kompatibilissé tételébe,...
Tovább
Előszó
Magyarország csakúgy, mint a többi posztkommunista kelet-közép-európai ország az elmúlt esztendőkben szinte egymással versenyezve kezdtek neki fejlesztési politikájuk unió kompatibilissé tételébe, s ennek során a régió, mint kifejezés új értelmet nyert.
Hazánk 1996-ban a területfejlesztés törvényi szabályozásával tette meg az első lépést a közigazgatás megyei felépítésének leépítésben, melynek helyébe a hozzávetőleg harmadannyi területi tervezési-közigazgatási egység, a régiórendszer körvonala rajzolódott ki. Az észak-alföldi régió három megye Szolnok, Hajdú és Szabolcs megye „összekapcsolásával" jött létre, s mára önálló döntéshozó és munkaszervezet segíti a régió fejlesztési politikájának alakítását.
A hazai környezet- és természetvédő szervezetek figyelme - amelyek között feltétlen ki kell emelni a budapesti székhelyű Magyar Természetvédők Szövetségét - az Európai Uniós csatlakozásunk várható környezeti hatásainak elemzése kapcsán kezdett el foglalkozni a területfejlesztés terén várható változásokkal. A megnyíló uniós forrásokból finanszírozott fejlesztési projektek környezetre gyakorolt hatásának alakulásában döntőjelentősége lesz, hogy azok fenntarthatósági elemzéseit milyen ismérvek mentén végzik, illetve, hogy egyáltalán a sok projektötlet közül melyek kapnak „zöld jelzést".
Az észak-alföldi régióban több zöld szervezet kezdeményezése mentén a Magyar Természetvédők Szövetsége támogatásával az ezredforduló évében egy együttműködésen alapuló program indult a társadalmi részvétel erősítésére a területfejlesztésben címmel. A kezdetben három szervezet - E-misszió Egyesület (Nyíregyháza), Nimfea Természetvédelmi Egyesület (Túrkeve), Hajdúböszörményi Ifjúsági Természetvédő Kör - informális kapcsolatán alapuló programba közel ötven észak-alföldi szervezet kapcsolódott be, s alakítottuk meg az Észak-Alföldi Regionális Környezetvédelmi Fórumot, amely nem bejegyzett szervezet, csupán kereteket nyújt a tevékenységhez. A program során az eddigiekben fórumokat, képzéseket szerveztünk, hogy minél szélesebb körben megismertessük a környezetvédőkkel az EU regionális politikáját, az abban rejlő lehetőségekkel és veszélyekkel. Több anyagot véleményeztünk - Nemzeti Fejlesztési Terv, a régió környezetvédelmi programja - és néhány projekt ötlettel is gazdagítottuk a lehetséges fejlesztési lehetőségek listáját.
Programunknak e kiadvány csupán egy állomása - amelyben néhány általunk a témával kapcsolatos hasznos információt csokorba gyűjtve adunk közre -, a jövőben projekt tervek fenntarthatósági elemzésére, véleményezésével és generálásával kívánunk behatóbban foglalkozni. De a fórumok szervezésével, hírleveleinkkel és a www.earkf.hu honlapunkkal a jövőben is segíteni kívánjuk a területfejlesztés társadalmasítását a régióban.
Vissza