Előszó
Az Esély 2012/3. tematikus száma az ELTE Társadalomtudományi Kar lebonyolításában zajló, az Európai Unió társfinanszírozásával megvalósított két nagyszabású képzésfejlesztési projekt együttes zárókonferenciájának előadásait foglalja össze. A projektek célja a szociális képzési rendszer megújítása a szociálpolitika, szociális munka, esélyegyenlőség, diszkrimináció, valamint a munkaerőpiac és foglalkoztatás területeihez kapcsolódóan karokon átívelő kurzuskínálat kialakítása volt.
A TÁMOP-5.4.4-09/1-C-2009-0001 „Képzésfejlesztés az összetartozásért" és a TÁMOP-4.1.2-08/2/A/KMR-2009-0043 „A szociálpolitikus és szociális munkás képzés megújítása az ELTE és a BCE együttműködésében (SZOCMEG)" projektek keretei között az eltelt mintegy két évben intenzív képzésfejlesztés zajlott, az ELTE Társadalomtudományi Karán konzorciumi együttműködésben a Budapest Corvinus Egyetemmel, a Gödöllői Szent István Egyetemmel, a Hilscher Rezső Szociálpolitikai Egyesülettel, az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai valamint az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Karával.
Amellett, hogy a konzorciumok keretében folyó képzésfejlesztés reagálni igyekszik napjaink szociálpolitikával és szociális munkával kapcsolatos fejleményeire, a hazai felsőoktatás gyakorlatában újszerűnek mondható, s az egyes egyetemi karokon átívelő, modul jellegű képzési elemek létrehozását célozta meg. Ennek keretében számos olyan szakmai kérdést - mint például a foglalkoztatás, foglalkoztathatóság - az egyes szakterületeken átívelő, komplex módon közelítettünk meg, egyszerre foglalkozva a téma pedagógia (felnőttképzés), foglalkoztatási és szociális dimenzióival továbbá pedagógiai (felnőtt képzési), közgazdasági vonatkozásával. A hazai körülményekre való utaláson túl az elmúlt évek nemzetközi (kiemelten az Európai Unió) folyamataira is figyelemmel voltunk,. Az így összeállított tananyagok pedig nem pusztán a Társadalomtudományi Kar eszköztárába kerülnek be, hanem a társkarok képzési rendjébe is.
A két projekt keretében a következő képzési modulokat dolgoztuk ki:
TÁMOP-5.4.4-es program:
1. Modul: Munkaerő-piaci reintegráció
2. Modul: Nemzetközi szociálpolitika
3. Modul: Szociális szolgáltatások fejlesztése
A három képzési modul keretében összesen tizenöt különböző kurzust alakítottunk ki, tizenhárom új egyetemi tankönyv elkészítésével. Ezek mindegyikéhez más felsőoktatási intézmények számára is ingyenes és akadálymentes hozzáférést biztosítunk a projektek lezárását követően.
Vissza