Előszó
A 25 éves jubileumát ünneplő Erőmű- és Hálózattervező Vállalatot, annak minden dolgozóját szeretettel és a jó munkának járó elismeréssel köszönti a magyar villamosenergia-ipar valamennyi dolgozója. Az elmúlt 25 év népünk életében - mind politikai, mind gazdasági szempontból - történelmi jelentőségű fejlődést hozott. Ez mint cseppben a tenger visszatükröződik az ERŐTERV megalakulásában, munkájában, az egyre jelentősebb és egyre összetettebb nagy népgazdasági súlyú feladatok sikeres megoldásában.
Az 1948-ban és 49-ben az iparban végrehajtott államosítás lehetőséget teremtett arra, hogy hazánk elindulhasson a szocializmus építésének útján és hozzákezdhessen ennek fő gazdasági alapfeltételének megteremtéséhez, a korszerű ipar létrehozásához. Az ezt célzó gazdaságpolitika fő célkitűzése volt az ipar koncentrálása. Ebben különös jelentőséggel bírt a kapitalista örökségül kapott, megfelelő szervezéssel és irányítással nem rendelkező villamosenergia-ipar korszerű szervezetbe való tömörítése és megfelelő ütemű fejlesztésének előkészítése. Ez utóbbival járó hatalmas feladatok szükségessé tették, hogy a fejlesztést megalapozó tervezés területén is minőségi változás következzék be. E felismerés, és annak végrehajtásaként tett intézkedések vezettek az Erőműtervező Iroda és a Hálózattervező Iroda 1950-ben, ill. 1951-ben történő megalapításához, lehetővé téve, hogy az egyébként akkor még igen kis létszámú, ráadásul a különböző vállalatoknál szétszórtan dolgozó, a villamosenergia-ipari objektumok tervezésében szakértelemmel és bizonyos gyakorlattal bíró szakembereket a villamosenergia-ipar hatalmas fejlesztési feladatainak megoldására összefogjuk, és az erőket az egységesen kitűzött célok elérésére koncentráljuk. Az 1963-ban végrehajtott szervezés: az Erőműtervező Iroda és a Hálózattervező Iroda összevonása további hatékony lépés volt a villamosenergia-ipar tervezői erőinek koncentrálása útján. Ezen intézkedés szükségességét és hasznosságát az azóta eltelt időszak tapasztalatai, a végzett munkák eredményei egyértelműen igazolják. Megalapításuk után a fiatal tervező irodáknak azonnal ,,felnőtthöz illő" feladatokat kellett megoldani. Az első 5 éves tervben végrehajtott hatalmas ipari fejlesztés rendkívül sürgőssé tette az erőművi kapacitások bővítését, az ezek kooperációjának megvalósításához és a villamos energiának a fogyasztókhoz történő elvezetéséhez szükséges hálózatok megvalósítását, bővítését. Ezt az időszakot az Inotai-, a Mátrai- és a Borsodi Hőerőművek tervezése és üzembe helyezése és az erőművek közötti együttműködést biztosító - akkor még 120 kV-os -- alaphálózat gyors fejlődése jellemzi. Az Erőmű- és Hálózattervező Vállalat 25 éves múltjában azonban nem ez volt az egyetlen időszak, amikor a rendkívül sürgető kiviteli tervezési és üzembe helyezési feladatok megoldása mellett, avval párhuzamosan kellett a tervező irodának a jövő fejlődését megalapozó, egyre növekvő feladatokhoz felnőnie. Az elmúlt 25 évben a 89 főt számláló ,,kis magból" ilyen körülmények között nőtt fel a mai hatalmas szakmai erőt képviselő tervezői bázis, amely nemcsak a hazai villamosenergia-ipar területén, hanem nemzetközi szinten is tekintélyt szerezve, a villamosenergia-ipar fejlesztés egyik legfontosabb vállalati szervezete.
Egy előszó, egy köszöntés keretében nem lehet vállalkozni arra, hogy az Erőmű- és Hálózattervező Vállalat 25 évi munkáját részleteiben ismertessük, méltassuk, de az elért eredmények legfőbb elemeinek áttekintése is egyértelműen bizonyítja azt a hatalmas utat, amelyet a vállalat 25 év alatt megtett.
A magyar erőműrendszerben ma működő erőművek tervei csaknem teljes mértékben, a villamosenergiarendszerünk fő hálózatának mind rend.szerszintű, mind kivitelezési szintű tervei pedig teljesen az Erőmű- és Hálózattervező Vállalatnál készültek. A 25 év alatt üzembehelyezett objektumok összértéke a mindenkori folyóáron meghaladja a 18 milliárd Ft-ot. A jelenleg tervezés és építés alatt álló létesítmények beruházási értéke mintegy 28 milliárd Ft. Az a hatalmas út, amely az erőművek területén a 20 MW-os egységteljesítőképességű turbinákkal és az 50-100 t/h teljesítőképességű kazánokkal felszerelt gyűjtősínes, viszonylag kis paraméterű erőműtől a mai, a ma már üzemelő szabadtéri elrendezésű, magas gőzjellemzőkkel és újrahevítéssel rendelkező, korszerű 215 MW-os turbinából és 670 tonnás kazánból álló erőművi blokkokhoz, a hálózatnál pedig a 100 kV-os fészültségszinttől a 400 kV-ig vezetett, minden műszaki ember előtt egyértelműen igazolja az Erőmű- és Hálózattervező Vállalat hatalmas fejlődését.
Vissza