Előszó
Ez a jegyzet a gyengeáramú szakos villamosmérnök hallgatók számára készült, és az Erősáramú technika című tantárgy reformtantervében foglalt tananyagot tartalmazza. Ennek megfelelően az erősáramú elektrotechnika leggyakrabban használt mérőműszereivel és mérési módszereivel, továbbá a villamos gépek, az erőművek és az erőátviteli berendezések felépítésével, működési elvével és alapvető üzemi tulajdonságaival foglalkozik. Az automatika villamos gépei c. fejezet simul a Szabályozástechnika c. tantárgy igényeihez.
A jegyzet anyagának összeállításakor teljességre nem törekedhettem, hiszen a tárgykör annyira kiterjedt, hogy egyes fejezeteiről is írtak ma már önálló könyveket. Célom az volt, hogy az erősáramú technika szerteágazó területén eligazítást adjak azoknak a gyengeáramú szakos hallgatóknak, akik az erősáramú berendezéseknek inkább felhasználói, mint tervezői lesznek.
Ami a tárgyalási módot illeti, törekedtem a jelenségek fizikai hátterének megvilágítására, és - a lehetőségek határain belül - kerültem a kizárólag tapasztalati tényekre támaszkodó közlést szem előtt tartva, hogy csak azok az ismeretek értékesek, amelyeknek a többivel való összefüggése tisztázott.
Mint előtanulmány, a Villamosságtan c. tantárgynak az állandósult lengésekre vonatkozó fejezetei szükségesek, ide értve az előjelszabályokat is, amelyek nélkül az áram- és feszültségegyenletek alapjául szolgáló Kirchhoff-törvények nem egyértelműek.
Végül köszönetemet fejezem ki a jegyzet lektorának, Bajza Lajos adjunktusnak, értékes, a részletekre kiterjedő hasznos tanácsaiért, észrevételeiért. Köszönettel tartozom Németh Károly tanársegédnek is, aki a rajzok elkészítésének terhes munkáját vállalta.
Budapest, 1964. június hó
A szerző
Vissza