Előszó
Hunyadi László
1844 január 27-én adták először a pesti Nemzeti Színházban a Hunyadi Lászlót. Négy évvel a szabadságharc előtt, két-három magyar operai kísérlet után, Verdi és Wagner hasonlóan...
Tovább
Előszó
Hunyadi László
1844 január 27-én adták először a pesti Nemzeti Színházban a Hunyadi Lászlót. Négy évvel a szabadságharc előtt, két-három magyar operai kísérlet után, Verdi és Wagner hasonlóan kezdő korában és mindenekfelett egy, a nagy világtól teljesen elzárt országban! Nem túlzás, ha mint az első magyar operáról beszélünk a Hunyadi Lászlóról és nem elbizakodottság, ha büszkék vagyunk rá mégis, még nemzetközi viszonylatban is.
Bánk bán
Magyar opera! Mennyi büszkeség, mennyi önérzet van e két szóban. Nem csoda, hiszen semmiből teremteni valamit, a lehetetlent lehetővé tenni, az álmot valósággá: ezt jelenti a magyar opera létezése.
Hol voltak már az olasz, a német, a francia operaszerzők a mult században? Mily nagy műveket alkottak már! - Igaz! - De milyen és mennyi előd után? Az olaszoknál Verdié a tizenkilencedik század, de előtte ott van Scarlatti, Monteverdi, Rossini, hogy csak néhányat ragadjunk ki a gazdag névsorból, a németeknél Wagneré, akit Gluck, Mozart, Weber előztek meg, a franciáknál egész rajáé az operaszerzőknek: Bizet, Gounod, Massenet, Saint-Saens, Delibes, akiknek táborát Lully, Meyerbeer, Berlioz nevelte fel. Sehol olyan felszántatlan nem volt a termőföld, mint nálunk, sehol olyan elszigetelt nem volt a művészi akarat, mint a mi országunkban, se hol olyan mostohák nem voltak a körülmények, mint a sorsverte magyar viszonyok.
Vissza