Előszó
Az erdővédelemtan azokkal a veszélyekkel foglalkozik, amelyek az erdő életét, életközösségét zavarják, és fatőkéjének fenntartását fenyegetik. Megállapítja a fennforgó bajnak az okát és nagyságát,...
Tovább
Előszó
Az erdővédelemtan azokkal a veszélyekkel foglalkozik, amelyek az erdő életét, életközösségét zavarják, és fatőkéjének fenntartását fenyegetik. Megállapítja a fennforgó bajnak az okát és nagyságát, azután megjelöli azokat a rendszabályokat, amelyek a veszély elhárítására, vagy annak csökkentésére alkalmasak..
Az erdőt - különösen az ember kezelte gazdasági erdőt - számtalan veszedelem fenyegeti, amelyek a talaját, fáinak növekedését vagy az egész erdőt károsítják. A kárt okozó tényezők az élettelen környezetből, vagy az élő világból kerülnek ki. Ellenük különböző eljárásokkal védekezünk, amelyekhez felhasználjuk a biológia, kémia, technika és erdőgazdálkodás minden fegyverét.
A korszerű erdővédelemnek tehát széleskörű és sokféle ismereten kell alapulnia, hogy feladatát tökéletesen betölthesse. Elsősorban megkívánja az erdőnek, mint növényszövetkezetnek és életközösségnek, azután a növénytani és állattani, egyszóval biológiai tudományos alapelveknek és ezek részletkérdéseinek az ismeretét. A biológiai tudományokhoz azonban feltétlenül szükséges az élőlények életterének, termőhelyének (miliő, élethely) alapos tudása is, valamint az élőlények tulajdonságainak és ezek belső életfolyamatainak alapos ismerete is.
Ezenkívül ismernie kell az erdővédelemtannal foglalkozónak az erdőgazdasági üzem, elsősorban az erdőműveléstan elméleti és gyakorlati vonatkozásait, valamint erdőrendezési és erdőhasználattani ismeretekkel is kell rendelkeznie, mert ha az erdőt helytelenül telepítjük és neveljük, vágás- és egyéb terveinket nem a kellő gondossággal készítjük és hajtjuk végre, akkor a veszélyekkel nem tudunk megbirkózni.
Mindezeken felül járatosnak kell lennie az erdővédelmezőnek a kémia és technika kérdéseiben is, mivel a védekező eljárások kémiai anyagokkal és technikai módszerekkel történnek.
Vissza