Előszó
Az 1972-es Buenos Aires-i erdészeti világkongresszuson magyar javaslatra fogadták el az erdők hármas funkciójáról szóló tételt. Az erdők szolgálják a termelést, kifejtik védőhatásukat, és jóléti,...
Tovább
Előszó
Az 1972-es Buenos Aires-i erdészeti világkongresszuson magyar javaslatra fogadták el az erdők hármas funkciójáról szóló tételt. Az erdők szolgálják a termelést, kifejtik védőhatásukat, és jóléti, szociális szerepüknek is eleget tesznek.
Társadalmunk igényli az erdők hármas funkciójából adódó szolgáltatásokat. Ennek az összetett és változó társadalmi igénynek a kielégítése az erdőgazdálkodás feladata.
Hazánkban tervszerű erdőgazdálkodás szolgálja az erdők bővített újratermelését, a tartamosságot és a kiegyensúlyozott ütemű fejlesztést. Ez szükségessé teszi az erdővagyonban a gazdálkodás eredményeinek megállapítását, a célok és követelmények megfogalmazását, a feladatok végrehajtásának ellenőrzését.
Az erdőrendezési tevékenység magában foglalja az erdőterv elkészítését (leltározást és tervezést), valamint az erdőterv szerinti gazdálkodás ellenőrzését (erdészeti igazgatási funkciók ellátását).
Az erdőrendezéstan tantárgy részben alapot nyújt más szakmai tantárgyak ismeretanyagának elsajátításához, részben szintetizálja a korábban megszerzett ismereteket.
A IV. osztályban az állományszerkezettani és az erdőbecsléstani ismeretekkel, valamint az erdészeti műszaki rajzzal ismerkedünk meg, amelyek alapul szolgálnak ahhoz, hogy az V. osztályban részletesen tanulmányozhassuk az erdőrendezés szervezetét, az erdőterv készítésének munkálatait, az erdőtervet és ennek használatát.
Ezek elsajátítását és alkalmazását jelentősen segítik a kapcsolódó szaktantárgyakban és gyakorlatokon szerzett ismeretek. A megszerzett tudás szinten tartásának és fejlesztésének alapvető feltétele azonban a szakirodalom további folyamatos figyelemmel kísérése és tanulmányozása.
Vissza