Előszó
Az erdőgazdálkodás hazánkban a felszabadulás óta mind a fatermelés, mind az erdőművelés és szakmai téren általában nagyot fejlődött. Különösen jelentős e fejlődésnek a hazai faellátás javulására gyakorolt hatása.
A szakmai fejlődés mellett azonban egyre általánosabban jelentkezik az a felfogás, hogy további előrehaladásunk előfeltétele a szakmai- közgazdasági problémák megoldása és általában egy helyes, általános szakmai- közgazdasági szemlélet kialakítása. Ennek azonban alapvető előfeltétele az eddiginél sokkal szélesebbkörű tájékoztatás.
A felszabadulás előtt a Statisztikai Hivatal egyes kiadványai az erdőgazdaság helyzetéről, s az erdőgazdálkodással összefüggő külkereskedelmi problémákról is az akkori követelményeknek megfelelő részletes tájékoztatást adtak. E kiadványok kis példányszáma miatt azonban ezt a szakembereknek csak aránylag kis köre tudta hasznosítani.
A felszabadulás utáni első években a MALLERD Központ statisztikai kiadványai részletekbe menő közgazdasági elemzéseket is adtak az erdőgazdaság egyes szakmai problémáiról, s ezekről a szakközönséget széles körben tájékoztatták. A gazdálkodás egészét átfogó, s népgazdasági összefüggéseket is tartalmazó tájékoztatás azonban eddig sohasem történt meg, sőt 1950. után a részlet-kérdések adatszerű ismertetése is elmaradt.
E kis kézi könyv ezt a hiányt igyekszik pótolni.
A gyűjtemény összeállításával kettős célt szándékoztunk elérni: Egyrészt dokumentálisan, adatszerűen rögzíteni akartuk eddigi eredményeink és a jelenlegi helyzet legfontosabb jellemzőit, elsősorban azért, hogy ezzel a jövőben forgalomba kerülő adatok egyöntetűségét és azonosságát biztosítsuk. Másrészt az volt a célunk, hogy az eredmények, valamint a lehetőségek, problémák és néhány népgazdasági összefüggés széleskörű ismertetésével, tudatosításával alapot szolgáltassunk, indítékot adjunk széleskörű közgazdasági vizsgálódásokhoz és a szakmai-közgazdasági kutató munka megindulásához.
Az anyag összeállításakor a régebbi statisztikai kiadványokra és az utolsó nyolc év részletes statisztikai beszámolójelentéseinek adataira támaszkodtunk. Mindig arra törekedtünk azonban, hogy a közölt adatok összehasonlíthatóságát biztosítsuk. A 38 évet átfogó, terjedelmes és rendkívül heterogén nyersanyag közös nevezőre hozása természetesen számtalan problémát okozott. Ezek megoldására alkalmazott módszereket és átszámítási tényezőket az egyes fejezetek bevezetőjében, vagy a táblázatokhoz csatlakozó megjegyzésként mindenütt ismertetjük.
A főfigyelmet - amint ez a tartalomból is kitűnik - erdőgazdálkodásunk és faiparunk alapvető feladatának, a népgazdaság faellátásával összefüggő problémáknak az ismertetésére összpontosítottuk. Ezt a célt szolgálja faellátásunk külkereskedelmi vonatkozásainak részletes tárgyalása is, lényegében abból a meggondolásból kiindulva, hogy nálunk - miután az iparifa ellátás terén kétharmad részben behozatalra szorulunk - az ellátás javítása érdekében elsőrendű követelmény, hogy az erdőgazdasági és faipari termelést irányító szakemberek a külkereskedelmi részletproblémákról is tájékozottak legyenek és így módjuk legyen ezek megoldásához akár közvetlenül, akár közvetve segítséget nyújtani. Ugyanakkor a termelési adatok, valamint fafelhasználásunk adatainak meglehetősen részletes ismertetése és a közölt összehasonlító nemzetközi adatok a külkereskedelmi szakemberek számára is valószínűleg segítséget nyújtanak az erdőgazdaság és a faipar termelési problémáinak közelebbi, alaposabb megismeréséhez.
Szeretnénk remélni, hogy e kis kézikönyv az egymás problémáinak kölcsönös megismerésén keresztül talán a faellátásunkban érdekelt valamennyi szerv - tehát nemcsak az erdőgazdaság, faipar és a külkereskedelem, hanem a felhasználók - közeledését, közvetlenebb kapcsolatok kialakulását és ezáltal faellátásunk javulását is elő fogja segíteni.
Végül pedig köszönet az Országos Erdészeti Főigazgatóságnak, a Központi Statisztikai Hivatalnak, az Országos Tervhivatalnak és a Közgazdasági és Jogi Kiadó Vállalatnak, hogy a kézikönyv, e szerény próbálkozás megjelenését lehetővé tették. Köszönet minden munkatársamnak és a bírálóknak, áldozatos és türelmes munkájukért.
Budapest, 1959. december hó.
Szerkesztő
Vissza