Ismeretes, hogy a reformkori magyar politikai elit gondolkodására a szerves fejlődés alternatíváját sikeresen felmutató angol alkotmányos monarchia, valamint az amerikai demokrácia példája gyakorolt meghatározó befolyást. Megkülönböztetett jelentőséggel bírtak ugyanakkor a franciaországi, illetve a német térség fejleményeiből leszűrt tanulságok, mindenekelőtt pedig az 1831-ben megalkotott, a liberális katolicizmus értékeit a progresszív alkotmányos monarchia keretei között érvényre juttató belga modell kisugárzása. A tanulmánykötetünkben megjelent írások a modern polgári nemzet megalkotására irányuló próbálkozások történetébe nyújtanak bepillantást. Bemutatják a belga kísérlet kulcsfontosságú stratégiai alapelemeit és meghatározó fő tendenciáit, felvillantják a reformkori - 1848-49. évi - és a neoabszolutizmus kori magyar útkeresés jelentős epizódjait, a kiválasztott főszereplők (Batthyány Lajos, Szalay László, Teleki László, Görgei Artúr, Horváth Mihály) pályaívén keresztül annak sajátos problematikáját, speciális (politika- és eszmetörténeti, egyház- és vallástörténeti, külpolitikai és diplomáciatörténeti, hadtörténeti és tudománytörténeti) vonásait. Kísérletet teszünk továbbá a birodalomalapításra vállalkozó német liberálisok és a kiegyezés megkötésével járó kompromisszumokat megkötő magyar szabadelvűek politikai gondolkodásában, reakcióiban és döntéseiben felmutatható rokon és eltérő vonások (ld. a nemzeti ambíciók és az alkotmányosság kritériumai összeegyeztetésének problémája) rekonstruálására, valamint az 1825-1849 közötti belga és magyar fejlődés összehasonlítására. További német vonatkozású esettanulmány a belga és a magyar fejlődésben ugyancsak meghatározó jelentőségű kérdések (a modernizáló, illetve konzervatív abszolutizmus és a rendi tradíciók, az autoriter állam és az alkotmányos parlamentarizmus, a nemzeti egységtörekvések és a regionalizmus viszonya és dilemmája) értelmezéséhez kínál komparatív hátteret.
Google, Facebook, Apple, Microsoft fiókkal való belépés/regisztráció eseténautomatikusan elfogadja az Általános Szerződési Feltételeket.
Elfelejtett jelszó
Kérjük, adja meg azonosítóját, és a hozzá tartozó email címet, hogy jelszavát elküldhessük Önnek!
A *-gal jelölt mezők kitöltése kötelező!
Azonosító név/E-mail cím* Azonosító és e-mail cím megegyező
E-mail cím*
(2009 március óta a regisztrált ügyfelek azonosító neve megegyezik az email címmel)
Ha az azonosítóját sem tudja megadni, kérjük, hívja az ügyfélszolgálati vonalat:
+36-62-452-833
×
1
2
3
Regisztráció
×
Regisztráció
Regisztrációja sikeresen megtörtént.
Megadott e-mail címére megerősítő e-mailt küldtünk. Ahhoz, hogy a regisztrációja véglegesedjen, és le tudja adni rendeléseit, kérjük, kattintson a levélben található linkre. A megerősítő link a kiküldéstől számított 48 óráig érvényes, ezután a regisztrációs adatok törlésre kerülnek.
Kérjük, jelölje meg az érdeklődési körébe tartozó témaköröket!
Mehet
×
Regisztráció
Az ön által megjelölt témakörök:
Temakor_1
Beállíthatja, hogy emailben értesítőt kapjon az újonnan beérkezett példányokról a bejelölt témaköröknek megfelelően.
Beállított értesítőit belépés után bármikor módosíthatja az Értesítő menüpont alatt:
létrehozhat új témaköri értesítőt
inaktiválhatja értesítőjét, ha éppen nem kíván a megadott témában értesítőt kapni
törölheti véglegesen az adott értesítőjét
szerkesztheti jelenlegi értesítőjét, ha még részletesebben szeretné megadni mi érdekli.
Az Ön választása alapján naponta vagy 3 naponta kap tőlünk emailt a beállított értesítőjéről.