Előszó
Erdély ötvenegy hegységét egy könyvben ismertetni - önmagában is merész vállalkozás. Ezért nem is bonyolódtunk részletekbe menő, mindent felölelő leírásukba. Könyvünk huszonöt szerző munkája. Több szempontból egyedülálló a magyar turistairodalomban, ugyanis ilyen aprólékos földrajzi felbontással, de ugyanakkor egy csokorba szedve még nem került az olvasó asztalára a gazdag erdélyi tündérkert minden egyes szeglete. Meggyőződésünk, hogy sokan először találkoznak a Szemenik-, az Aninaihegység, a Lokva-hegycsoport, a Lápos-hegység és még sok más szép vidék nevével, amelyekről önálló turistakalauz vagy egy részletes magyar nyelvű leírás mindmáig nem jelent meg.
Úttörő munka tehát - és ezért valószínű, hibáktól sem mentes -, mint ahogy merész szerzői közül is néhányuk most mutatkozik be először, mint Dorgó Minodóra, Serbán Ella, Kovács K. Lehel, Kramer Tamás, Böjthe B. Barna és Csányi László.
Egyedülálló kezdeményezésnek számít az is, hogy munkánkat a magyar túrázók, geográfusok mellett román szerzők is támogatták, akikkel a többiek nagy lendülettel, lelkesedéssel és igen jó egyetértésben dolgoztak. Dr. Dánut Cálin és Nicu Jianu neve jól ismert a mai román turizmus berkeiben. De nem kevésbé gyümölcsöző és fontos volt Stefanov Titus és Ludovic Marinca? munkája. Leírásaik néhol kiegészítésre szorultak, mivel tőlük nem várhattuk el, hogy tökéletesen ismerjék az egyes vidékek magyar vonatkozású turistanevezetességeit. A könyv elsősorban a magyar turistáknak szól, azzal a nemes céllal, hogy Románia erdélyi tájai a határokon kívül is sokan megismerhessék. Közös munkánk újabb bizonyíték arra, hogy az azonos érdeklődés, a hegyek szeretete, a szép iránti vonzódás eltüntet minden nyelvi vagy etnikai különbséget - és csak az egyetértést szolgálja, erősíti.
És a többi tizenöt szerző? Valamennyien erdélyiek, és több ezer megtett túrakilométer van már a hátuk mögött, illetve az írott turisztikai ismeretterjesztés, tájékoztatás sem idegen tőlük.
A könyvhöz nem csatlakoznak turistatérképek, mivel a leírt hegységek 75 százalékáról soha nem is készültek. Az erdélyi hegyek „térképabroszkáinak" megszerkesztése újabb kihívás lehet a közeljövőben. A kiválasztott hegységek csupán egyben hasonlítanak egymásra: mindannyian Erdélyhez tartoznak, vagy legalább határhavasok. A Kárpát-koszorú külső peremén levő hegységeket nem tárgyaltuk, az talán egy következő kötet témája lehet. Az egyes hegycsoportok turisztikai feldolgozása nem teljes, de a gerinctúrákat minden esetben tartalmazza. Van néhány apró, hegységnek becézett dombvidék is (például Dognácska-hegység, Torjai-hegycsoport stb.), amelyeket szándékosan hagytunk ki, mivel nincs turisztikai jelentőségük.
Vissza