Két mű egy könyvben. Az 1. művet kiadta a Magyar Történelmi Társulat, nyomtatta a Franklin-Társulat Könyvnyomdája, Budapest. A Magyar történeti életrajzok c. sorozat része. Egy színes és számos fekete-fehér ábrát és kihajtható mellékleteket tartalmaz. A 2. művet kiadta az Athenaeum Irod. és Nyomdai R. T. Könyvnyomdája.
A beállítást mentettük, naponta értesítjük a beérkező friss kiadványokról
A beállítást mentettük, naponta értesítjük a beérkező friss kiadványokról
Előszó
Részlet a Balassa Bálint c. műből:
Az idő már régen beszitálta Balassa viszontagságos életének hamarosan elröppent eseményeit, mikor versei még mindig hevítették a költészetre és az isteni...
Tovább
Előszó
Részlet a Balassa Bálint c. műből:
Az idő már régen beszitálta Balassa viszontagságos életének hamarosan elröppent eseményeit, mikor versei még mindig hevítették a költészetre és az isteni félelemre fogékony lelkeket. Küzdelmei hamar feledésbe merültek, alakja elmosódott az idők távolában s a multat dajkáló hagyomány is feledékeny kezdett lenni: csupán költeményei virrasztottak emlékezete fölött. A kortársakkal kihaltak le nem írott világi dalai, szerelmes verseit szerzőjükről megfeledkezve másolták s adták tovább, csupán a Rimai kiadásában biztosított s a nevét viselő Istenes Énekek szállottak át változatlan varázszsal az újabb nemzedékekre. Gazdag lírájának egyik része menekült csak meg a névtelen költészetbe való elmerüléstől, azok a költemények, a melyekben kegyes áhítatra ragadó érzések, nemes gondolatok és szépen szóló versek őrizték sokat szenvedett szive viharait. Ez a búsongó, tépelődő, bűneit megvalló s vigasztalást a fölemelkedés Istenében kereső költészet a késő korok gyermekeiben rokonszenvet, vonzódást és mély részvétet ébresztett Balassa iránt, kiről egyetmást még a hagyomány is tudott, hogy az erdélyi fejedelem udvarában élt, hogy Lengyelországban bújdosott s kiről bajnok s a szerelemnek édes szavú énekese volt. Mily könnyen alakulhatott ki ily módon Balassának, a szerelmes trubadurnak és daliás költőnek romantikus jellemképe. Vissza
Tartalom
A Balassa Bálint tartalomjegyzéke:
Bevezetés (3-6)
ELSŐ KÖNYV.
BALASSA IFJÚSÁGA.
I. A Balassák fajtája. Bálint ősei. Balassa Ferencz, a család nagy ágának alapítója. Balassa Imre, Menyhért és János. Szerepük a versenyző királyok közt. A vagyonszerzés családi politikája. Balassa János. A szolnoki kapitányság. A liptóujvári adomány. A felsővidéki főkapitányság. A királyválasztó országgyűlés. (9-26. lap.)
II. Miksa koronázása. Az új dinasztia hatása a nemzeti életre. A politikai feldaraboltság kezdete. Erdély, a magyarság védőbástyája. A vallási kérdés. A nemesség és a nép. Az új hit és a magyar nyelv összetartozó ereje. A nemzeti irodalom kezdetei, A török hatalom terjeszkedése. Balassa János várai a védelmi vonalban. János emelkedése; birtokai, pőréi. Balassa Menyhért végrendelete. A Dobó-Balassa összeesküvés. Az országos elégületlenség okai. Az udvar félelme, gyanúja. Kenderesi árulása. Balassa Bécs-ben. Az 1569-iki országgyűlés. Balassa és Dobó elfogatása. (27-38. lap.)
III. Balassa Jánosné Sulyok Anna. Vigasztalói. Balassa András közbenjárása. Bornemissza Péter a Balassák szolgálatában. Befolyása Balassa Bálint nevelésére. A rendek közbenjárnak Balassa Jánosért. János védekezése. Szökése. Menekülése Lengyelországba. Kenderesi hamissága kiderül. Az 1572-iki országgyűlés. Kegyelem Dobó részére. Balassa elégtételt követel. Salvus conductust kap. Liptóujvárt visszakapja. Rudolf megkoronázása. Balassa János kitüntetése. Bálint az udvar előtt. Magyar tánczának diadala. Az apa reményei. (39-50. lap.)
IV. Bálint irodalmi zsengéje. A Füves Kertecske. János öröme gyermekeiben. Hol tanult Bálint? Sulyok Anna levele férjéhez. A Balassa fiúk katonai iskolája. Eger s az egri asszony, Losonczy Anna, Ungnad Kristófné. Az első szerelmes vers. Az Aenigma két szerelmes hattyúja. Az egri idill vége. Bálint Békés táborában. A támadás kudarcza. Bálint fogságba
esik. (51-64. lap.)
V. A szultán boszuja Békés hivei ellen. Követeli a foglyok kiadását. Bálintot nagy veszély fenyegeti. Balassa János és a török. A budai basa hadjárata Balassa várai ellen. Mehemed nagyvezér levele Báthory Kristófhoz. Bálintot Husztra internálják. Hagymássyné Sanyiki Krisztina. Bálint erdélyi kegyesei. A gyulafehérvári fejedelmi udvar. Bálint Lengyelországban. Balassa János követsége a szultánhoz. (64-78, lap.)
VI. Balassa János halála. Bálint hazatér. Érint kezese Andrással. A Balassákra a törökpártiság gyanúja nehezedik. Rueber és Krusith. Bálint védekezése a gyanú ellen. Hűségi esküje. Balassa János hagyatéka. Az osztály. Az újvári inscriptio. Egyéb rendezni való ügyek. Bálintot házasítani akarják. Krusith Ilona. Ismeretségük. E viszony elmaradásának okai. Hagymássyné. Bálint visszatér első szerelméhez. (78-90. lap.)
MÁSODIK KÖNYV.
A KÜZDELMEK ÉVEI.
I. Balassa Bálint újra Egerben. Álmai, reményei. Ungnad horvát bánná lesz, Anna elhagyja Egert. Vagyoni kérdések. Balassa János öröksége és az osztályos atyafiak. Balassa András kétszínű politikája. Sulyok Anna halála. Osztozkodás András és a Balassa-árvák közt. Balassa Ferencz ellenkezése. Az egyesség. Liptóújvár Bálint kezén marad. (93-105. lap.)
II. Az újvári építkezések. Az élet Egerben. A hosszú béke. A végbeli szolgálat terhei. Portyázások a törökre. Szerelmi kaland. A régi szerelem ereje. Ungnadné ártatlan kaczérsága. A kiábrándulás kezdete. Anyagi gondok. Bálint távozik Egerből. (105-118. lap.)
III. Czéltalan bolyongások. A vágbeszterczei egyesség Balassa László, András és Bálint között. Bálint összezördül öcscsével. Uj házassági terv. Várday Mihályné Dobó Krisztina. A mátkaság előzményei. Dobó Ferencz és a Balassák. A házasságból várható anyagi előnyök.
Dobó Krisztina Sárospatakon. Karácsony ünnepe. A titkos esküvő. A pataki őrség ijedelme. A szikszói lakodalom. (118-128. lap.)
IV. A pataki kaland híre az országban. Az új házasok Zólyomban. Egyesség Ferenczczel. A két testvér osztozása az apai és anyai örökségen. Dobó Fereiicz panaszt emel Balassa ellen. Hamis vádjai. Dobó jellemzése. Ernő főherczeg rendelete a kamarához. A jogügyek igazgatójának véleménye. Dobó jelentése. Az udvar felfogása. Mit mond a Hármaskönyv? Dobó fellépésének titkos indítékai. A két kamara jogi véleménye. Az idézőlevél. Dobó a pataki várban. (128-138. lap.)
V. Az egyház álláspontja a rokonok közt kötött házasságról. A vérfertőzés vádja. Bálint jóhiszeműsége. Az ellene emelt vádak forrásai. Bálint és felesége Zólyomban. Utazásuk 1585 nyarán. Bálint betegeskedése. Balassa András hamissága a vagyoni kérdésekben. A véghlesi ügy. Balassa László végrendelete és halála. András egymaga formál jogot Véghlesre. Beül a várba. Bálint és Ferencz tiltakoznak. Ernő főherczeg a törvény útjára inti őket. Hatalmaskodások. (138-148. lap.)
VI. A zaklatott házastársak házi tűz!\ helyének örömei. Bálintnak fia születik. Betegsége és végrendelete. Törökösség gyanújába esik. Házassági pöre a szentszék előtt. Róma haragja a törökösség vádja miatt. A családi tűzhely katasztrófája. Anyagi bajok. Lelki válság. Bálint
elhagyja ősei hitét. Az esztergomi szent| szék ítélete a házassági perben. Bálint újabb csalódása. A véghlesi ügy újabb fejleményei. Az Andrással folyt vagyoni per tárgyalása. Bálint és Ferencz levele. A pozsonyi itélet. (149-158. lap.)
HARMADIK KÖNYV.
CSALÓDÁSOK.
I. Bálint belenyugszik az itéletbe. Egyezkedik Andrással. Engedékenységének okai. A nótapörök megszüntetése. Házasságának felbontása. Kibékülés Dobóval. Balassa vagyoni állapota. Tervei új élet kezdésére. Erdélyben jár. Bizalommal v
rja sorsa jobbra fordulását. Ungnadné özvegységre jut. Bálint régi szerelme újból feltámad. Szerelmes versei Julia-Annához. Az özvegy hidegsége. Credulus és Júlia. Bálint szerelmének tragikuma. (101-173. lap.)
II. Balassa András és az újvári cessio. Bálint dühe csalárd nagybátyja ellen. Pörújítás. Bálint és Ferencz erőszakkal foglalják vissza Liptóúj várat. András fondorlatai. Az újvári kérdés megoldása. Bálint regényének vége. Ungnadné Forgách Zsigmondhoz megy. Bálint elbúsulja magát. Kibujdosik. (174-181. lap.)
III. Bálint költői munkássága. Verseinek maradványai. Pál deák. A radványi kódex. Hartyáni Imre. Bálint lirai költeményei három csoportja. Az Aenigma. Az első korszak költeményei. A Krisztina nevére írt ének. Búcsú Annától. A fogság emlékei. Az erdélyi kegyesek. A lengyelországi versek. A szerelemtől megszabadult legény nyolcz vigadó éneké. Titkos szerelmek. A második Annacziklus. Átmenet az istenes énekekhez. (182-194. lap.)
IV. Házassága alatt és után kelt versei. Az első istenes énekek. Himnusza. A XVI. század lirájának alaphangja. Az új Jeremiás. Katharzis. Balassa igazi lelkivilágának megnyilatkozása az istenes énekekben. Ezek hatása kortársaira és az utókorra. Párhuzam az istenes énekek és a szerelmi dalok közt. Bálint egyéniségének képe költeményéiben. Fejlődésének határkövei. A Julia-Anna-cziklus. Losonczy Anna, Bálint igazi Múzsája.
A hű és okos magyar asszony tipusa. A magyar Petrarca és Laurája. (195-207. lap.)
V. A Coelia-cziklus és egyéb versei. Bujdosásának évei. A tengerparton. Visszaemlékezés Báthory Istvánra. A psalmusok. A csalódott szerelmes vallásossága. Anna emléke. Kiről szólanak a Coeliadalok? Az utolsó szerelem. Balassa Ferencz Egerben. A szikszói harcz. A Balassa-testvérek anyagi sülyedése. Bálint Krakkóban. Az újvári ügy. Balassa András halála. Fiainak pöre a kis Balassa János ellen. A családi pörök lassankint megszűnnek. Bálint és Ferencz a végkifejlet előtt. (208-217. lap.)
VI. Hírek Magyarországról. Kalanth György és Pándy Zsigmond. A török háború. Bálint hazajön. Kékkőt, Somoskőt visszafoglalja a töröktől. Az utolsó tél. Vissza Krakkóba. A duzzogó Achilles. A tavaszi hadjárat. Bálint kibontja zászlaját. A két testvér a táborban.
A hatvani győzelem. Ferencz megsebesül. Esztergom ostroma. Bálint halálos sebet kap. A költő a halálos ágyon. Dobokay Sándor és Rimái János. A halhatatlanság a halálos ágynál. Balassa Bálint a magyar irodalomtörténetben. A XVI. század költészete. Balassa lirája. Nyelve. Tartalma. A nemzeti lira. Balassa hatása az irodalomra. Az utolsó órák. A hibbei
sírbolt lakói. Balassa fiának, műveinek sorsa. Az idő itélete. (217-228. lap.)
FÜGGELÉK.
I. Balassa Bálint arczképe (231-234. lap.)
II. A Comoedia töredéke (234-236. lap.)
KÉPEK.
ÖNÁLLÓ MELLÉKLETEK.
Balassa Bálint. (Az alsóhrabóczi kastélyban levő eredeti olajfestmény után) 1
Balassa-Gyarmat. (Rajzolta Cserna Károly) 10
Kékkő vára. (Rajzolta Cserna Károly) 31
Balassa Jánosné levele férjéhez. (Eredetije a család levéltárában, a Magyar Nemzeti Múzeumban) 56
Liptóújvár. (Rajzolta Cserna Károly) 85
Balassa Bálint levele Kapy Sándorhoz. (Eredetije a Magyar Nemz. Múzeumban) 128
Balassa Comoediájának töredéke. (Egyetlen példánya a Magyar Nemzeti Múzeum könyvtárában) 172
A Balassa-kódex czímlapja. (A kódex eredetije báró Radvánszky Antal radványi könyvtárában) 184
Rimai János Epicedionjának czímlapja. (A Magyar Tud. Akadémia könyvtárában őrzött egyetlen példányról) 220
A hibbei templom belseje. (Rajzolta Cserna Károly) 229
A SZÖVEGBE NYOMOTT KÉPEK.
Czímkép. (Rajzolta Góró Lajos) 1
Kékkő vára. (Rajzolta Cserna Károly) 3
A Balassa család czímere. (A nógrádmegyei múzeumban őrzött kristálybillikomon) 6
Magyar könyvdísz a XVI. század második feléből 9
Balassa János aláírása 13
Balassa Menyhért aláírása 14
Balassa Imre aláírása 15
Balassa János pecsétje 17
Sulyok Balázs pecsétje 20
Ferdinánd, Miksa és neje emlékérme 27
Balassa Menyhért sírköve 33
Kenderesi feladó levelének záradéka 37
Balassa István és felesége aláírása és pecsétje 40
Bornemissza Prédikácziói III. kötetének czímlapja 41
Bornemissza gyermekdala 43
Rudolf koronázási érme 49
A «Füves kert» egyetlen példányának czímlapja 52
A «Füves kert» czímképe 53
A «Füves kert» kolofonja 55
Somoskő vára. (Rajzolta Cserna Károly) 58
Báthory István. (Eredetije az ambrasi arcz képgyűjteményben) 65
Divény vára. (Rajzolta Cserna Károly) 69
A gyulafehérvári fejedelmi palota. (Rajzolta Dörre Tivadar) 75
Balassa András pecsétje 79
Krusith Hona aláírása 87
Záródísz a XVI. század második feléből 90
A «Füves kert» kötésének díszítése 93
Liptóújvár. (Rajzolta Cserna Károly) 97
A hibbei katholikus templom. (Rajzolta Cserna Károly) 99
Bornemissza megemlékezése Balassa Jánosnéról 101
A balassagyarmati Balassa-ház XVIII. századi képe. (Egykorú festményről rajzolta Cserna Károly) 106
Végbeli lovas katonák. (Egykorú metszetről másolta Richter Aurél) 107
Magyar gyalogos vitézek. (Egykorú metszetről másolta Richter Aurél) 109
Végbeli gyalogosok. (Egykorú metszetről másolta Richter Aurél) 111
A vágbeszterczei szerződés záradéka. (Az okirat eredetije a családi levéltárban) 119
Balassa-Gyarmat. (Rajzolta Cserna Károly) 121
Zólyom vára. (Rajzolta Cserna Károly) 131
A sárospataki vár udvara. (Rajzolta Dörre Tivadar) 137
A pozsonyi kamara tanácsosainak aláírása 1585-ből 141
Véghles vára. (Rajzolta Cserna Károly) 147
A zólyomi vár a város felől. (Rajzolta Cserna Károly) 149
Balassa Bálint és Ferencz levele a véghlesi ügyben. (Eredetije a családi levéltárban) 156
Istvánffy Miklós aláírása 158
Rudolf korabeli czímeres-levél díszítése 161
Salgó romjai. (Rajzolta Cserna Károly) 165
Balassa Bálint aláírása 169
Balassa András aláírása 177
Forgách Zsigmond czímere. (Balassa Campianus-fordításának czímlapjáról) 179
A Krisztina nevére írt ének kezdősorai. (A Balassa-kódex 3. lapján) 187
Az «Ad apes» kézirata. (A Balassa-kódex 29. lapján) 191
Feljegyzés Balassa többi műveiről. (A Balassa-kódex 99. lapján) 196
Az Istenes Énekek legrégibb reánk maradt kiadásának töredéke. (A Magyar Nemzeti Múzeumban őrzött egyetlen példányról) 199
Az Istenes Énekek legrégibb reánk maradt teljes kiadásának czímlapja és ajánló levele (A Magyar Nemzeti Múzeum könyvtárában őrzött egyetlen példányról) 201
Az Istenes Énekek kolozsvári 1681-iki kiadásának czímlapja 203
Az Istenes Énekek legutolsó kiadásának czímlapja 205
A szikszói csata egykorú leírásának czímlapja 215
Balassa Bálint pecsétje 217
Pándy Zsigmond aláírása 218
Balassa Campianus-fordításának czímlapja. (A Magyar Nemz. Múzeum könyvtárában őrzött egyetlen példányról) 222
Dobokai ajánló-levelének vége. (A bécsi Campianus-kiadás 15. lapja) 223
A Balassa-kódex Bálint utolsó órájára és Rimaira vonatkozó feljegyzése. (A kódex 148. lapján.) 227
A hibbei templom (Rajzolta Cserna Károly) 229
A Campianus-kiadás záródísze 230
Balassa Bálint/Énekes könyveink a XVI. és XVII. században
Erdélyi Pál
Erdélyi Pál műveinek az Antikvarium.hu-n kapható vagy előjegyezhető listáját itt tekintheti meg: Erdélyi Pál könyvek, művek
Megvásárolható példányok
Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.
Google, Facebook, Apple, Microsoft fiókkal való belépés/regisztráció eseténautomatikusan elfogadja az Általános Szerződési Feltételeket.
Elfelejtett jelszó
Kérjük, adja meg azonosítóját, és a hozzá tartozó email címet, hogy jelszavát elküldhessük Önnek!
A *-gal jelölt mezők kitöltése kötelező!
Azonosító név/E-mail cím* Azonosító és e-mail cím megegyező
E-mail cím*
(2009 március óta a regisztrált ügyfelek azonosító neve megegyezik az email címmel)
Ha az azonosítóját sem tudja megadni, kérjük, hívja az ügyfélszolgálati vonalat:
+36-62-452-833
×
1
2
3
Regisztráció
×
Regisztráció
Regisztrációja sikeresen megtörtént.
Megadott e-mail címére megerősítő e-mailt küldtünk. Ahhoz, hogy a regisztrációja véglegesedjen, és le tudja adni rendeléseit, kérjük, kattintson a levélben található linkre. A megerősítő link a kiküldéstől számított 48 óráig érvényes, ezután a regisztrációs adatok törlésre kerülnek.
Kérjük, jelölje meg az érdeklődési körébe tartozó témaköröket!
Mehet
×
Regisztráció
Az ön által megjelölt témakörök:
Temakor_1
Beállíthatja, hogy emailben értesítőt kapjon az újonnan beérkezett példányokról a bejelölt témaköröknek megfelelően.
Beállított értesítőit belépés után bármikor módosíthatja az Értesítő menüpont alatt:
létrehozhat új témaköri értesítőt
inaktiválhatja értesítőjét, ha éppen nem kíván a megadott témában értesítőt kapni
törölheti véglegesen az adott értesítőjét
szerkesztheti jelenlegi értesítőjét, ha még részletesebben szeretné megadni mi érdekli.
Az Ön választása alapján naponta vagy 3 naponta kap tőlünk emailt a beállított értesítőjéről.