Előszó
Az erdélyi falképek és festett faberendezések felmérését az Állami Műemlékhelyreállítási és Restaurálási Központ munkatársai 1997-ben kezdték, a kolozsvári székhelyű, Transylvania Trust alapítvány...
Tovább
Előszó
Az erdélyi falképek és festett faberendezések felmérését az Állami Műemlékhelyreállítási és Restaurálási Központ munkatársai 1997-ben kezdték, a kolozsvári székhelyű, Transylvania Trust alapítvány kezdeményezésére. Célja az erdélyi falkép, illetve festett faberendezés állományának számbavétele, állapotfelmérése és állapotuk függvényében sürgősségi beavatkozás sorrendjének a felállítása. A helyszíni adatfelvétel, vizsgálat sok esetben kibővült szaktanácsadással a helyi lelkészek, plébánosok, kurátorok, illetve egyháztanácsosok kérésére. A felmérés kapcsán a műemlékeket használó tulajdonosok egy olyan dokumentációhoz jutnak hozzá, amely segíthet a műemlék szakszerű gondozásában, esetleges helyreállításában. Nem utolsó sorban adatgyűjtéseinkkel, dokumentációinkkal szeretnénk hozzájárulni a művészettörténeti, kultúrtörténeti ismeretek bővítéséhez.
Erdélyben korábban is, napjainkban is egyre több építészeti, művészettörténeti szempontú kutatás. Jelmérés folyik, de e munkák közben a legsérülékenyebb, legkönnyebben pusztuló képzőművészeti alkotások vizsgálatára, dokumentálására ritkán kerül sor. Ez azzal magyarázható, hogy az érintett szakembereknek nincsenek eszközeik és lehetőségük vizsgálni a gyakran átmeszelt, levakolt falképeket, átalakított, átfestett berendezési tárgyakat. E feladat csak restaurátorok bevonásával oldható meg. Tapasztalataink szerint egyre nagyobb szükség van az említett képzőművészeti emlékanyag felmérésére, inventarizációjára, mert az érintett egyházközségek számára sok esetben ismeretlenek a templomaikban rejtőző kultúrtörténeti kincsek. Nem áll rendelkezésükre könnyen elérhető, jól rendszerezett, tömören fogalmazó szakirodalom, amely segíthetne tájékozódni templomuk történetéről, a bennük található értékekről. Gyakran kell szembesülnünk azzal a ténnyel, hogy a jobbítási szándék, korszerűsítési vágy visszafordíthatatlan pusztulást eredményez. Az elmúlt évtizedben nagyon sok kisebb-nagyobb felújítást végeztek a gyülekezetek, egyházközségek, saját erőből vagy külföldi támogatással, de ez sokszor nem társult szakmai megalapozottsággal. Jelentős fejlődés, hogy már minden történeti egyháznak van megfelelő szakirányú végzettséggel rendelkező szakembere, aki az építési, felújítási munkánkat megpróbálja figyelemmel kísérni, irányítani. A felmérő program részben az ő kéréseiknek is megfelelően azokon a területeken zajlik, ahol valamilyen felújítást terveznek. Ilyen esetekben a helyszíneken minimális szondázó kutatással igyekszünk kideríteni, hogy milyen értékeket rejt az adott műemlék.
Vissza