1.060.447

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Erdély öröksége X.

Két ország ölelkezése/1791-1867 - Erdélyi emlékírók Erdélyről/Védőborítós példány

Szerző
Budapest
Kiadó: Franklin-Társulat
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Fűzött kemény papírkötés
Oldalszám: 282 oldal
Sorozatcím: Erdély öröksége
Kötetszám: 10
Nyelv: Magyar  
Méret: 22 cm x 16 cm
ISBN:
Megjegyzés: Pergamen kötésben. Az önálló Erdély születésének négyszázados fordulóján kiadta a Franklin-Társulat. Nyomtatta a Franklin-Társulat nyomdája.
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Erdély - fejedelmei alatt - másfélszázadon át ugyanazért ragaszkodott a különálláshoz, mint amiért száz év mulva a Magyarországgal való újraegyesülést, az uniót sürgette: mindkét esetben... Tovább

Előszó

Erdély - fejedelmei alatt - másfélszázadon át ugyanazért ragaszkodott a különálláshoz, mint amiért száz év mulva a Magyarországgal való újraegyesülést, az uniót sürgette: mindkét esetben szabadságát féltette, az életet akarta.
A szorosabb értelemben vett unió-törekvések az 1790-91-i kolozsvári országgyűléstől az 1848-as eseményekig terjednek. Ám Erdély históriájának az unióról szóló fejezete nem korlátozható e néhány évtizedre. A Bach-korszak megint különválasztotta az "erdélyi nagyfejedelemséget" az anyahontól, s így az uniónak a kiegyezés idején is megvolt a maga utójátéka. Egy félszázad mulva pedig a történelem ismételte meg önmagát: az 1918-i földinduláskor Erdély élete kiszakadt régi medréből s a két haza fiainak újból meg kellett ismerniök az unió-várás bizonytalan, gyötrelmes éveit... Vissza

Fülszöveg

Erdély öröksége címen a Franklin-társulat olyan sorozatot indít, amely nem okiratok, szerződések és hivatalos feljegyzések, hanem a kortársak vallomásai alapján adja Erdély 400 éves történetét. Erdélynek is megvoltak minden korban a maga művelt szellemei, akik a történelmi idők sodrában éltek és feljegyezték benyomásaikat és megfigyeléseiket. Az efféle feljegyzések különösen értékesek, mert egyrészt hívebben tükrözik a közhangulatot, mint a hivatalos okiratok, sőt gyakran feltárják az események rejtett rúgóit és lelepleznek egy-egy érdekes arcot, másrészt nemcsak a politikai élet kavargásáról számolnak be, hanem koruk művelődési viszonyairól is. Ez a gazdag anyag eddig javarészt csak a szakembereknek volt hozzáférhető. most e sorozatban emlékiratok, feljegyzések, naplók sorakoznak fel, hogy megvilágítsák Erdély történetét a másik, a nem hivatalos oldalról. A nemzet szólal meg itt, a kortársak hangján az erdélyi lélek nyilatkozik meg.

Tartalom

Bisztray Gyula: Bevezetés
Bethlen Lajos: önéletírása1
Kazinczy Ferenc: erdélyi leveleiből52
Déryné Széppataki Róza naplójából64
Kemény Zsigmond: Erdély közélete 1790-184888
Jakab Elek: Szabadságharcunk történetéhez134
Bisztray Károly: önéletírásából151
Gyulai Pál: erdélyi útinaplója185
Deák Farkas: Fogságom története201
Mikó Imre: Erdélyi Múzeum Egyesület245
Időrendi táblázat267
Az írók életrajzi adatai271
A szerkesztő megjegyzései276
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem