1.067.073

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Erdély öröksége II.

Sárkányfogak/1572-1602 - Erdélyi emlékírók Erdélyről/Védőborítós példány

Szerző
Szerkesztő
Budapest
Kiadó: Franklin-Társulat
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Fűzött kemény papírkötés
Oldalszám: 222 oldal
Sorozatcím: Erdély öröksége
Kötetszám: 2
Nyelv: Magyar  
Méret: 24 cm x 17 cm
ISBN:
Megjegyzés: Kiadói pergamen kötésben. Az önálló Erdély születésének négyszázados fordulóján kiadta a Franklin-Társulat. Nyomtatta Franklin-Társulat nyomdája.
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Akit élni rendeltek, hiába próbál meghalni. A történelmi Erdély első félszázada azzal telik el, hogy folyton lemond önmagáról. De az élet makacsul visszaszáll belé ; látszik, hogy a... Tovább

Előszó

Akit élni rendeltek, hiába próbál meghalni. A történelmi Erdély első félszázada azzal telik el, hogy folyton lemond önmagáról. De az élet makacsul visszaszáll belé ; látszik, hogy a «szegletföld»-nek dolga van a hazában. Akit pedig halni rendeltek, hiába menekül gőgös öncélúságba. Erdély a tizennyolcadik században görcsösen ragaszkodik a különálláshoz s mégis halódik. Betöltötte hivatását a hazában. A Bocskay fölkelésig tele van buzogó életerővel, de nincs tisztában önmagával ; nem tudja, milyen méret, mekkora serdülés lappang a kicsi törzsében. Hol van, hol nincs Erdély ; dühös híve eleinte csak a szélső hitvallásokban akad s az első nagyúr, aki már az első félszázadban öntudatos állammá nevelhetné, két évi polgárháború s öt évi kormányzás után elmegy idegen országba. Bocskaytól II. Rákóczy Györgyig - (mindössze két emberöltőn át!) - Erdély teljesen megvilágosodik önmaga előtt: ez a fejedelemség fénykora, a tudatos hivatás félszázada. De Buda fölszabadulása után megszűnik a dolga a földön. S most éppen azok tiltják el az anyaországtól, akik különálló, nemzeti hivatása idején vissza akarták olvasztani az erőtlen hazába. A Habsburgok. Erdély elkáprázva a rövid fejedelmi fénykortól, balgán együttérez ezzel a «divide et impera»-val; a copfos nagyfejedelemség gőgösen tovább álmodik arról a múló pillanatról, amikor erősebb volt az anyaországnál. Az utolsó másfélszázad a tudatos különállás kora. Az erdélyieken csak a reformkorban nyilait át az az érzés, amely ősapáikat gyötörte a Zápolyák s az első Báthoryak alatt. Wesselényi ismét úgy gondolkozik, mint az erdélyiek nagyrésze Bocskay Istvánig.
1541-ben szükség volt az önálló Erdélyre, 1687 után magának is, a magyarságnak is több kára, mint haszna volt a különállásból. A lomha önismeret azonban minden nemzedéket egy elavult szereppel hiteget. Vissza

Tartalom

Cs. Szabó László. Bevezetés
Kovacsóczi Farkas: Báthori István dicsérete (Szemelvények)1
Bethlen Farkas: Báthori István uralkodása (Szemelvények)17
Gyulai Pál: Emlékirat Báthori István királynak az oroszok nagyfejedelme ellen 1580-ban viselt háborújáról47
Somogyi Ambrus: Báthori Zsigmond első évei (Részlet)62
A jezsuiták Erdélyből való kiűzetésének története. Írta egy ismeretlen jezsuita79
Baranyai Decsi János: Báthori Zsigmond harcai a török ellen (Szemelvények)87
Szamosközy István: Báthori Zsigmond, Báthori András és Mihály vajda históriája137
Enyedi Pál énekéből az erdélyi veszedelmekről (Részlet)205
Időrendi táblázat214
Az írók életrajzi adatai217
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem