Előszó
Részlet
A VILLAMOS ÁRAM ÉS HATÁSAI
A villamosság áramlását az elektronok mozgásának tulajdonítjuk, amely a villamos feszültség hatására jön létre. A villamos áramot közvetve, hatásaiból...
Tovább
Előszó
Részlet
A VILLAMOS ÁRAM ÉS HATÁSAI
A villamosság áramlását az elektronok mozgásának tulajdonítjuk, amely a villamos feszültség hatására jön létre. A villamos áramot közvetve, hatásaiból észleljük. Az áramnak melegítő, mágneses, vegyi és élettani hatása van. ÁRAMFORRÁSOK, ÁRAMNEMEK
A villamos áramot áramforrásokból kapjuk. A legrégebben ismert áramforrások a primer elemek, amelyek a vegyi energiát alakítják át villamos energiává. A gyakorlatban a primer elemeket ma már csak kivételesen alkalmazzák, mert kevés áramot termelnek és gyorsan elhasználódnak. Ma a villamos energiát erőművekben forgógépekkel (generátor, dinamó) termelik és vezetékeken szállítják a felhasználás helyére.
Ha a termelt villamos áram áramlása állandóan egyirányú, akkor egyenáramnak nevezik. Jelölése =. Az egyenáram hátránya, hogy nagy energiamennyiségek szállítása, vagy a nagy távolságra történő szállítás gazdaságtalan. Az egyenáramot ma már csak korlátoltan használják és a felhasználás helyén vagy ahhoz közel állítják elő.
Ha a villamos áram meghatározott törvényszerűség szerint ütemesen változtatja irányát és nagyságát, váltakozóáramnak nevezzük. Jelölése: -. A váltakozóáram időbeli lefolyását az 1. ábra mutatja. Egy teljes hullám a periódus. Nemzetközi megállapodás értelmében a termelt váltakozóáram másodpercenként 50-szer változtatja irányát, vagyis a szolgáltatott villamos energia 50 periódusú.
Ha három azonos nagyságú és lefolyású váltakozó feszültséget úgy foglalunk össze több (három, ill. négy) vezetékes áramszolgáltató rendszerré, hogy a feszültségek 1/3 periódus időeltolással kövessék egymást, akkor a háromfeszültségű rendszer a háromfázisú váltakozóáram, vagy forgóáram (2. ábra).
Vissza