Előszó
A lakásépítés köztudottan nemcsak gyarapodást, a lakáshelyzet javulását és örömet jelent, hanem sok különböző fontosságú feladat megoldását is.
A gondok, feladatok a telek kiválasztásával, a...
Tovább
Előszó
A lakásépítés köztudottan nemcsak gyarapodást, a lakáshelyzet javulását és örömet jelent, hanem sok különböző fontosságú feladat megoldását is.
A gondok, feladatok a telek kiválasztásával, a megvásárlás sokféle problémájával kezdődnek, majd az engedélyezési terv elkészíttetése, a hatósági engedély és a különféle szolgáltatók hozzájárulásának beszerzése következik. Az építőanyagok nagy választékának megismerése, a megfelelő anyagok kiválasztása és a kivitelezés - különösen az úgynevezett „saját erővel" épülő házak házilagos kivitelezése - gyakran komoly feladatok elé állítja az építtetőt.
Ezeknél az építkezéseknél a segítőkész családtagok, az „ezermestereknek" tartott rokonok, szomszédok végzik a munka nagy részét. Csak ritkán, egy-egy munkafázisra fogadnak szakiparost. így a ház, ha végre elkészül, lehet hogy nem lesz olyan szép, mint a tervrajzokon volt, és lehet hogy nem lesz olyan jó, amilyet a sok-sok munka és a ráfordított milliók alapján elvárhat az, aki annyit áldozott érte.
Hogyan lehetett volna a ház szép is, jó is, más szóval megfelelő minőségű? - vetődik fel a kérdés az építtetőben. Hiszen aki a falazást csinálta jó kőműves volt, aki a tetőt, az értett az ácsmunkához, a villanyszerelő, a burkoló és a többiek is külön-külön rendesen dolgoztak, jó anyagokat vásároltak, az eredmény mégis elmarad a várakozástól.
Ilyenkor - a nem megfelelőre sikerült épület láttán - végiggondolva az építkezés menetét gyakran kiderül, hogy az egyes munkák nem a szakmailag elvárható, szakkönyvekben előírt legjobb sorrendben készültek, az egyes szerkezeti elemek pontossága sem mindig volt olyan, mint ahogy a tervrajzokon szerepel, ahogy a szabványok előírják.
A problémáknak az elkerülése, a hibáknak a megelőzése minden építtetőnek elemi érdeke. Ezért az építkezés folyamán figyelmet kell fordítani az építés különböző munkaszakaszainak megfelelő sorrendjére és a jó minőségű munkavégzés feltételeinek biztosítására, az egyes munkafolyamatokat megelőző folyamatok kifogástalan kivitelezésére. Ehhez kíván ötleteket javaslatokat adni a következő néhány fejezet.
Vissza