Előszó
Népgazdasági tervünk végrehajtásához szükséges új termelőüzemek létesítése, valamint a meglévő termelőberendezések bővítése, szociális és kulturális célokat szolgáló létesítmények létrehozása, beruházás formájában történik.
Az épületek, a gépi-, technológiai-, felvonó-, szállító- és egyéb berendezésekkel és felszerelésekkel, valamint a létesítmény területén lévő utakkal, vasutakkal, elektromos-, víz- és csatornavezetékekkel együtt egy beruházási egységet alkotnak.
A beruházásnak magasépítőipari, mélyépítőipari és technológiai, gépi berendezési része van. Beruházási szempontból magasépítőipari résznek nevezzük az
a) új épületek építését,
b) épületek helyreállítását, átalakítását vagy bővítését,
c) az épülettel kapcsolatos gépészeti (fűtőberendezési, villamos berendezési, vízvezetéki, csatornázási, egészségügyi felszerelési, szellőző és légüdítő berendezési, felvonókészítő) munkákat,
d) az építkezéssel kapcsolatos egyéb műszaki berendezéseket,
e) nagyobbmérvű felújításokat,
f) az építkezéssel összefüggő tereprendezési és útépítési munkálatokat.
A beruházási cél megállapítása és a kiindulási adatok rögzítése a beruházás gazdasági tervezése. A tervezési feladat előkészítése, a műszaki és a kivitelezési terv elkészítése pedig a beruházás műszaki tervezése.
Mind a gazdasági, mind a műszaki tervezésnél a beruházás várható költségeit meg kell tervezni. A gazdasági tervezésnél és a tervezési feladat előkészítésénél a várható költségeket a már megépült hasonló épületek költségadataiból készült költségnormatívák segítségével tervezzük meg. A műszaki tervezésnél az építési költségeket a műszaki tervek és méretjegyzékek alapján elkészített részletes tételes költségvetések alapján állapítjuk meg.
Vissza