Előszó
Az építőipar az épületek elkészítésénél ún. rokon szakmákat is foglalkoztat. így például a műköves, vasbetonszerelő- és betonozó szakmának a szakembereit is. Az előregyártás térhódítása következtében sok épületet előregyártott elemekből építenek meg. Az előregyártott épületelemeket általában épületelem gyárakban készítik. Az előregyártó üzem munkásai termékeiket, amelyeket az építőipar használ fel, telepített üzemekben készítik el és az épületen azokat csak elhelyezik, illetve összeszerelik.
Könyvünkben a műkőkészítő, vasbetonszerelő, betonozó, betonelemgyártó szakma anyagának alapfogalmaival foglalkozunk. Tankönyvről lévén szó, a tárgyalt anyag világos, érthető szövegezésére törekedtünk. Az érthetőség kedvéért a szöveget bőséges ábraanyaggal láttuk el, sőt ahol szükségesnek látszott, ott az ábrák sorozatával illusztráltuk a szövegét. A könnyebb érthetőség céljából a könyvben számpéldákat is megoldottunk. A könyv a fent felsorolt szakmák első, második és harmadik évfolyamának anyagismeretét öleli fel. Ebből adódik, hogy terjedelmes és szerteágazó tananyagot tartalmaz. A könyvben kémiai és geológiai alapfogalmakat, valamint különböző építőanyagokat ismertetünk.
A beton, vasbeton, könnyűbeton és műkövek mellett részletesen tárgyaljuk a fémeket, az építőiparban alkalmazott faféleségeket, az üveget, a műanyagokat és egyéb építőanyagokat. Az anyagtani ismeretek mellett ismertetjük az anyagok vizsgálatának módozatait, az anyagnormákat és a szakszerű anyagtárolást. A felsorolt anyagrészek közül a betonra vonatkozó rész, fontosságánál fogva kiemelkedő jelentőségű, ezért részletesen, minden alapvető tényezőre kiterjedő figyelemmel ismertetjük.
A könyv nagyrészt magába foglalja mindazt, amit egy jó szakmunkásnak tudnia kell. Mégis felhívjuk a tanulók figyelmét, hogy alapos tudásra, széles szakmai látókörre csak úgy tehetnek szert, ha további tankönyveket, szakkönyveket és folyóiratokat olvasnak.
Vissza