Előszó
A szerkezetekkel szemben rendeltetésük szerint különböző követelményeket támasztunk, ezért az építőanyagoknak meg kell felelniük az előírt feltételeknek.
A szerkezetek kialakításakor ügyelnünk kell a gazdaságosságra. Gazdaságosan akkor építünk, ha az anyagokat helyesen választjuk meg, és a megfelelő minőségű anyagból csak annyit építünk be, amennyi feltétlenül szükséges. A jó minőségű anyagból szakszerűen elkészített szerkezet, hosszabb ideig használható, javítani is ritkábban kell, így hosszabb időre számítva gazdaságosabb.
Régen az emberek elsősorban a természetes eredetű építőanyagokat alkalmazták (pl. követ, fát). Az anyagok megválasztásában tapasztalataikra támaszkodtak. A szerkezeteket, a követelmények biztos kielégítésére sokszor túlméterezetten» tehát anyagigényesen és nem gazdaságosan készítették.
A természetes építőanyagok mellett, a mesterséges úton előállított anyagok nagyobbrészt egy-egy vidék sajátos építőanyagai voltak. Előállításukat, minőségüket a helyi adottságok szabták meg (pl. vályog). Az utóbbi évszázadokban a társadalmi és gazdasági viszonyok megváltoztak. Ennek következtében az építkezések száma és nagysága évről évre növekszik, tehát egyre több építőanyag szükséges. A nagyméretű, sok anyagot igénylő építkezések természetes eredetű építőanyaggal már nem oldhatók meg. Ezenkívül ezeknek az anyagoknak egy része, mint pl. a fa is, korlátozott mennyiségben áll rendelkezésünkre. A hiányok pótlására mind több mesterséges építőanyagot kell előállítanunk.
A fejlődő technika segítségével mindinkább alkalmazzuk az új anyagokat, acélt, betont, vasbetont és műanyagokat. Szocialista államunkban igen fontos feladat a dolgozók életszínvonalának emelése, ez összefügg a lakásépítéssel és a kulturális, ipari, mezőgazdasági és egyéb létesítmények építésével.
A nagy építkezésekhez nagy mennyiségű építőanyag gyártása szükséges; ez megköveteli, hogy az anyagok méreteit és minőségét egységesítsük, szabványosítsuk.
A szabványosítás alapján lehetővé válik a szerkezetek gazdaságos méretezése, a gazdaságos anyagfelhasználás, az anyagok takarékos beépítése.
Hazánk rohamosan fejlődő építőanyag-ipara napról napra újabb anyagokat szolgáltat. Nagyon fontos tehát, hogy a szakmunkások, akik mindennapi munkájuk közben használják az anyagokat, ismerjék ezek jellemző tulajdonságait, felhasználásuk területeit és módjait.
Vissza