Előszó
A magyar építőipar fejlesztése népgazdaságunk fontos célkitűzése. A népgazdasági beruházások jelentős hányadát az építési munkák képezik. A következő években az állandóan növekvő feladat megvalósítása mellett az építőiparnak a minőségjavításra is nagy gondot kell fordítani.
A jó minőségben megvalósított munkák volumenének növelését az építőipar csak úgy képes teljesíteni, ha az építőipari és a kivitelező vállalatok nagyobb figyelemmel végzik munkájukat, szigorúan betartják a minőségi és technológiai előírásokat.
A magyar építőipar fejlesztése népgazdaságunk fontos célkitűzése. A népgazdasági beruházások jelentős hányadát az építési munkák képezik. A következő években az állandóan növekvő feladat megvalósítása mellett az építőiparnak a minőségjavításra is nagyobb gondot kell fordítani.
A jó minőségben megvalósított munkák volumenének növelését az építőipar csak úgy képes teljesíteni, ha az építőanyagipari és a kivitelező vállalatok nagyobb fegyelemmel végzik munkájukat, szigorúan betartják a minőségi és technológiai előírásokat.
A magyar építőiparral szembeni fokozottabb minőségi követelményeket egyrészt indokolja, hogy-hazánk egyre jobban bekapcsolódik a KGST közös beruházásainak megvalósításába, másrészt az egyes építőanyagokkal és szerkezetekkel a tőkés piacokon is megjelenik.
A mennyiségi igények kielégítése mellett a világszínvonalhoz való igazodás a minőséggel kapcsolatban további szigorításokat követel meg. Az építőipari termékek, szerkezetek és egyes létesítmények műszaki követelményeit, a minőségi osztályba sorolását, továbbá a vizsgálati módszerek, eljárások előírásait állami szabványokban rögzítik. A szabványokban előírt minőségi követelmények alapul szolgálnak az építőanyag gyártásában és a kivitelezésben választott technológia meghatározásához.
Az építőipari szabványgyűjtemények 1972-ben megjelent tíz kötetes kiadása rövid idő alatt elfogyott. A jelentkező igények kielégítése az újra nyomtatással helytelen lett volna, mivel a szabványok egy részét időközben korszerűsítettük, illetve új szabványok jelentek meg.
Bár a jelenlegi 2. átdolgozott kiadásként megjelenő Szabványgyűjtemények is csak a fontosabb országos és ágazati szabványokat tartalmazzák, mégis indokolttá vált azokat az eddigi 10 kötet helyett 14 kötetben megjelentetni. A fenti okok miatt az egyes kötetek tartalma is kissé eltér az előző kiadásától.
Teljes új témaként került feldolgozásra az Építési segédszerkezetek. Állványok (11) Épületek és műtárgyak erőtani méretezése (12) Épületek építészeti tervezése (13) Út. Közmű- és mélyépítés. (14) anyaga.
Vissza