Előszó
Az épületek szerkezeteivel szemben rendeltetésüknek megfelelően különféle követelmények t támasztunk. A szerkezetek ezeket a követelményeket csak úgy elégíthetik ki, ha megfelelő anyagból készülnek.
A megfelelő anyagból készült, jó szerkezetek alkalmazásával válik az építkezés gazdaságossá. A gazdaságosság megvalósul az építkezés folyamán, ha csak olyan mennyiségű és minőségű anyagot építünk be, amennyi a szerkezet rendeltetésének betöltéséhez szükséges. Megvalósul továbbá az épület használata során, mivel a jó minőségű anyagokból, szakszerűen elkészített szerkezetek nem szorulnak gyakori javításra, és az épület a rendeltetésszerű használatnak — állagának és épségének romlása nélkül — minél hosszabb ideig megfelel.
Az építőipar több ezer éves története folyamán — a legutóbbi száz évet leszámítva — az építőanyagok megválasztásánál, készítésénél és felhasználásánál többnyire csak a tapasztalatokra támaszkodtak.
A szerkezeteket a velük szemben támasztott követelmények tökéletes és biztos kielégítése érdekében általában túlméretezték, az építkezés tehát nem volt gazdaságos. A mesterségesen előállított építőanyagok minőségét és kivitelét a kialakult helyi gyakorlat szabta meg.
A XIX. század óta a társadalmi és gazdasági viszonyok változása, az építkezések egyre növekvő száma, az erdők nagymértékű pusztulása szükségessé tette a mesterséges építőanyagok tömeges előállítását, gazdaságosabb felhasználását és a hagyományos építőanyagok egy részének újabb építőanyagokkal való pótlását. Erre lehetőséget nyújtott a technika fejlődése, az egyre fokozódó acélgyártás, majd a század végén a vasbeton feltalálása. A tömeges előállítás, a gazdaságos felhasználás és az új építőanyagok alkalmazása szükségessé tette az építőanyagok tulajdonságainak vizsgálatát, méreteinek és minőségének ésszerűsítését és egységesítését.
A szocializmus építése a dolgozó osztályok emelkedő igényeinek kielégítésére növeli az építkezések számát, egyben fokozottan megköveteli a gazdaságos, de egyben jó minőségű építkezést. A fokozott igényeket és követelményeket csak megfelelő mennyiségű és minőségű, esetleg új és gazdaságosabb anyagok előállításával és helyes felhasználásával elégíthetjük ki.
Vissza