Előszó
Kedves Olvasó!
Az építőanyag-iparban a hőszigetelő anyagok gyártási kapacitásának növelése és az építőiparban az építési tevékenység csökkenő tendenciája következtében a hőszigetelő anyagoknak jelentős túlkínálata alakult ki. Ez egyértelműen a hőszigetelő anyagok valódi piacát eredményezte.
Ebben a hőszigetelőanyag-gyártók számára kedvezőtlen, a felhasználók számára pedig kedvező helyzetben a PERLINTER Kft. szakemberei arra a felismerésre jutottak, hogy mind a gyártók, mind a felhasználók örömmel vennének egy olyan kiadványt, amelyben az összes hazai hőszigetelőanyag-gyártó és termékei, valamint e termékek romosabb tulajdonságai is szerepelnek. A gyártók tisztán látnák a konkurenciát, a felhasználók pedig a teljes körű hőszigetelőanyag-választékot. Törekedtünk arra, hogy e kiadványban teljeskörűen szerepeljenek a hőszigetelőanyag-gyártók, reméljük ez sikerrel járt.
E Kiadvány használhatóságát igyekeztünk növelni azzal is, hogy ábrázoltuk a legfontosabb épületszerkezeteket és az ábrákon feltüntettük az adott épületszerkezetben alkalmazható hőszigetelő termékeket, valamint ezek gyártóit. Célszerűnek látszott még, hogy az építészeti hőszigetelések területén alkalmazott négy legfontosabb hőszigetelő anyagról rövid összefoglaló tájékoztatást adjunk.
A felhasználók figyelmét azonban fel kell hívni arra, hogy az egyes épületszerkezetekbe javasolt hőszigetelő termékek betervezése, beépítése előtt mindenképpen kérjék ki épületfizikában járatos szakemberek véleményét a tekintetben, hogy az adott épületszerkezetben az épület használata során milyen rétegfelépítés és milyen beépítési körülmények nem okoznak hő- és páratechnikai problémákat (nedvesedés, páralecsapódás, bepenészesedés, kifagyás stb.). Ez különösen az ilyen szempontból legveszélyesebb épületszerkezetekre, a belső oldali hőszigetelésű homlokzati falszerkezetekre, valamint az egyes hőhidas szerkezetekre vonatkozik.
Az anyagtulajdonságok közül a következőkre hívjuk fel a figyelmet:
- Hővezetési tényező: A megadott értékek laboratóriumban, +10°C középhőmérsékleten mért értékek, nem tervezési értékek! A beépítési körülményeket - szakemberek bevonásával - figyelembe kell venni.
- Páradiffúziós tényező, páradiffúziós ellenállási szám: a páratechnikai számítások során mindkét adat használatos. Az eddigi számításokban a páradiffúziós tényezők értékével számoltak, míg a jövőbeni számításoknál elsősorban a páradiffúziós ellenállási számok értékét kell figyelembe venni.
- Nyomószilárdság: azon hőszigetelő anyagoknál, amelyeknél a nyomásból eredő törési pont nem állapítható meg, a ,,Nyomószilárdság" cím alatt található százalékérték (általában 10%) azt jelenti, hogy a táblázatban az anyag 10%-os összenyomásához szükséges nyomásérték szerepel.
Reméljük, hogy e könyv gyakori lapozgatása révén - a nem távoli jövőben - egyre kevesebb nedvesedési, penészesedési és energiapazarlási problémával találkozunk, jobban meg tudjuk majd védeni az egyes épületszerkezeteket és így javulni fog mind télen, mind nyáron a hőszigetelt épületszerkezetek mögötti terekben az ott tartózkodók komfortérzete.
Szakemberek nélkül azonban ez megvalósíthatatlan! A szerzőkollektíva nevében szakszerű tervezést és kivitelezést kíván:
dr. Laczkovits Zoltán
ügyvezető igazgató
Budapest, 1991. január
Vissza