Előszó
A mezőgazdaság nem tartozik az energiaigényes ágazatok közé. Az elmúlt években a nemzeti jövedelem mintegy 16-17%-kal járult hozzá, az energiafelhasználásból viszont csak 6-7%-kal részesedik. Olajfelhasználása azonban a népgazdaság összes igényének közel 30%-át teszi ki. A versenyképes termelés, a költségek csökkentése kihat az energiagazdálkodásra is. Az energiaárak korábbi ugrásszerű emelkedése néhány termék költségét jelentősen megnövelte, esetenként jövedelmezőségét is megkérdőjelezte. A termelési költségek, ezenbelül az energiaköltségek csökkentése sok esetben már eddig is részleges vagy teljes technológiaváltást eredményezett. A jövőben, gazdasági kényszer hatására, méginkább előnyben kell részesítenünk azokat a technológiákat, amelyek energiafelhasználás szempontjából igénytelenek.
Az energiagazdálkodási akcióprogram hatására megindult fejlesztés eredményei ma már a mezőgazdaságban is éreztetik hatásukat. A tüzelőanyagfelhasználás például jelentősen visszaesett, és további csökkenése várható. Elsősorban a termény- és takarmánytartósítás, illetve a mezőgazdasági épületfűtés energiafelhasználásának csökkentésében vannak tartalékaink. A jövőben az olaj más tüzelőanyagokkal, alternatív és megújuló energiákkal történő helyettesítése, a világpiaci ár további emelkedésével a mezőgazdaságban is gazdasági kényszerré válik.
A vállalatok eddig főként rövid idő alatt megtérülő, vagy energiamegtakarítást eredményező beruházásokkal, vagy csupán szervezéssel igyekeztek eredményt elérni. Ujabb olajáremelkedés esetén azonban a ma még gazdaságtalannak tűnő, kisebb megtakarítást eredményező, beruházásokra is sor kerül. Igy többek között várható az alternatív hajtóanyagok (etanol, növényolaj, biogáz) megjelenése, a napenergia, geotermikus energia és már megújuló energiák fokozott kihasználása.
Az itt kézreadott anyag célja, hogy a szakemberek számára áttekintést nyújtson a már alkalmazott, vagy a közeljövőben alkalmazásra kerülő legfontosabb energiatakarékos technológiákról, módszerekről és eszközökről. Az anyagot a magyar mezőgazdaság sajátos viszonyainak megfelelően, a legfontosabb energiamegtakarítási lehetőségek szerint rendszereztük:
-üzemanyaggazdálkodás
-szárítás
-nedvestartósítás
-épületfűtés
-hulladék hasznosítás
-megújuló energiák
A bemutatott technológiák, módszerek, berendezések jórészt bevezetésre kerültek. A referenciaüzemekben történt vizsgálatok szerint alkalmazásuk javasolható, bevezetésükkel jelentős energia, esetenként egyéb költség vagy munkaerő takarítható meg.
Vissza