Előszó
Az atherothrombosis korunk népbetegsége. Klinikai manifesztációja igen színes, hiszen az angina pectoris, akut myocardialis infarctus, stroke, alsó végtagi obliteratív érbetegség stb. ugyanazon...
Tovább
Előszó
Az atherothrombosis korunk népbetegsége. Klinikai manifesztációja igen színes, hiszen az angina pectoris, akut myocardialis infarctus, stroke, alsó végtagi obliteratív érbetegség stb. ugyanazon betegség - az atherothrombosis - különböző megnyilvánulási formái.
A terápiás küzdelem is széles körű. A prevenció vagy terápia eszköztárában „antiatherosclerotikus" (statinok, ACE-inhibitorok, Ca+-csatorna-blokkolók, egyes vitaminok, hormonok) és „antithrombotikus" (heparin, hirudin, LMWH, kumarin, ASA, ticlopidin, clopidogrel, GP llb/llla receptor-blokkolók) gyógyszerek egyaránt szerepelnek, nem kis sikerrel. Ez a munka az antithrombotikus lehetőségekkel nem foglalkozik, választott témája az antiatherosclerotikus lehetőségek csoportba gyűjtése.
A nómenklatúra azonban nem egységes: „antiatherosclerotikus", „endothelprotektív", „antiproíiferatív", „antimitotikus", „antioxidáns" elnevezések egyaránt szerepelnek, melyek így külön-külön a gyógyszeres terápia hangsúlyát a progresszív betegség egy-egy állomására helyezik. Végső soron azonban valamennyi gyógyszer védi az endothelt; az endotheldiszfunkciót próbálják normalizálni, az atheroácJerotikus plakk instabilitását csökkentik, szüntetik meg - vagyis antiatherosclerotikus gyógyszerek.
Az atherosclerosis az endothelszerv leggyakoribb betegsége. Ezért döntöttünk a nómenklatúra kínálta lehetőségek (vagy zavarok) közül az „endothelprotektív" gyógyszerek elnevezés mellett.
Természetesen az endothelprotektív (antiatherosclerotikus) gyógyszerek kedvező klinikai hatásának előbb-utóbb a kemény klinikai végpontok regressziójában is meg kell nyilvánulni! Egyes esetekben az endothel-diszfunkció javulása és a cardiovascularis morbiditás/mortalitás csökkenése között már ma is igazolható kapcsolat, sok gyógyszer esetében azonban további vizsgálatoknak kell á kérdést tisztázni. A kemény klinikai végpontú vizsgálatok megjelenése e munkában a fent leírt lehetséges összefüggésre kíván utalni.
Vissza