Előszó
A könyv szerkesztőjének megfogalmazása szerint a cél olyan magyar nyelvű modern endoscopos könyv megírása volt, mely mind az oktatás, mind a továbbképzés alapjául szolgálhat. Olyan könyv megírása, mely tartalmazza a nőgyógyászati endoscopia legfontosabb fejezeteit, foglalkozik a képzés és oktatás alapvető kérdéseivel, helyenként kitér a speciális magyar viszonyokra és tárgyal néhány olyan minimálisan invazív beavatkozást is, melyek ugyan nem endoscopos eljárások, de szerepet játszanak egyes nőgyógyászati problémák sebészi megoldásában.
Mennyiben és milyen minőségben valósult meg a kitűzött cél? A kérdés első részére a válasz egyértelműen igenlő, a minőség pedig magas szintű. Mi bizonyítja ezen állítások jogosságát?
A könyv 26 fejezetből áll, a szerzők száma 24 (egyes fejezeteket több szerző is jegyez, több fejezetnek azonos szerzője van). Formai szempontból a kivitel egységes, a nyelvezet magyaros, a különböző szerzők stílusa között nincs zavaró eltérés, a dokumentáció elégséges számú és igen jó kivitelű.
Tartalmilag a könyv három részre osztható. Az első hat fejezet tartalmazza az endoscopos műtéti eljárások, technikák, eszközök elméleti tudnivalóit, foglalkozik a tanulás és oktatás kérdéseivel. Azokat az ismereteket foglalja össze, melyek elsajátítása és ismerete elengedhetetlen feltétele az endoscopos technika elsajátításának és gyakorlati művelésének.
A következő 13 fejezet az endoscopos technikákat írja le különböző alkalmazási területeken. Ezek felölelik a technika nőgyógyászati alkalmazhatóságának valamennyi területét. Minden egyes fejezet (bár kismértékben eltérő részletességgel) magas színvonalon tárgyalja és írja le az indikáció, ellenjavallat, technikai kivitel, elő- és utókezelés, anesztézia és lehetséges szövődmények korszerű szempontjait, teendőit és eljárásait. Azokra az új eljárásokra is kitér, melyek hazánkban ma még - főként gazdasági okok miatt - nem alkalmazhatók. Minden fejezetet áthat az etikus gondolkodás, a személyi felkészültség, alkalmasság hangsúlyozása a technikai felszereltség kívánalmai mellett.
A következő 6 fejezet a hysteroscopia alkalmazásával foglalkozik, a lehetséges alkalmazási területek és technikák részletes leírásával. Jól mutatja be a korszerű eljárásokat, azok alkalmazhatóságát a rendelőben, az egynapos sebészet keretében és osztályos ellátás során. Indokolja a módszer szélesebb körű elterjesztését.
Az utolsó fejezet néhány gyakori kórkép megoldása bemutatásával ismerteti azokat a korszerű, minimálisan invazív hüvelyi műtéti eljárásokat, melyek ugyan nem alkalmaznak endoscopos módszereket, de a jövőben egyre nagyobb szerepet kapnak bizonyos nőgyógyászati problémák megoldásában.
A könyv mind gazdasági, mind az érintett betegek szempontjából is igen kedvező modern endoscopos eljárásokat, azok elméleti alapjait és kivitelének módjait összegzi magas színvonalon, megtanulható és folyamatosan a gyakorló szakember számára is hasznosítható formában. Az eljárások a beteg számára a korábbi módszerekkel szemben kisebb megterhelést, kevesebb szövődményt, mérsékeltebb fájdalomérzést, rövidebb ápolási időt, gyorsabb felépülést biztosítanak. Az endoscopos műtéti eljárások átalakítják a nőgyógyászati sebészet szemléletét és gyakorlatát, új éra megjelenítői. Elterjedésének feltétele az eljárások elméleti alapjainak és gyakorlati kivitelének alapos elsajátítása. Ebben nyújt segítséget a szakmailag teljességre törekvő, korrekt módon és érthetően megírt könyv, melynek megjelentetése feltétlenül kívánatos és javasolható, hogy része legyen a nőgyógyász szakorvosi képzés kötelező irodalmának.
Vissza