Előszó
Jelen könyv közel száz emlékművet és emléktáblát mutat be Magyarországon és a határokon túl. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma megbízásából az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő nyílt pályázatot hirdetett a „Szovjetunióba hurcolt politikai foglyok és kényszermunkások emlékére" a Gulág-emlékévben. A kiírás egyik célja az volt, hogy lehetővé tegye emléktáblák állítását minden településen, ahonnan magyar állampolgárokat hurcoltak el a Szovjetunióba, politikai fogolyként vagy hadifogolyként, illetve emléktáblák kihelyezését az egykori gyűjtő- és hadifogolytáboroknál. Az emlékév során számos emléktáblát és emlékművet állítottak, ezeket dokumentálja ez a könyv.
A Gulág áldozatai közül talán a legsajátságosabb sorsa Huszár Károlynak, ismertebb nevén Huszár Pufinak volt. A csaknem 100 hazai és külföldi filmben szereplő színész (ismertebb filmjei: Mabuse, a játékos, 1922, rendező: Fritz Lang, valamint A kék angyal, 1930, rendező Josef von Sternberg) 1941-ben, ötvenhét évesen útra kelt az Amerikai Egyesült Államokba.
Az Atlanti-óceánon átkelni akkor majdnem lehetetlen volt, ugyanis Kari Dönitz tengernagy „szürke farkasai", a német haditengerészet tengeralattjárói a személyszállító hajókra is veszélyt jelentettek. A polgári légi közlekedés sem nagyon működött, ezért Huszár Károly úgy döntött, hogy Japánból áthajózik a Csendes-óceánon az Amerikai Egyesült Államokba.
Repülővel utazott Moszkváig, onnan a Transzszibériai vasúttal indult tovább Vlagyivosztokba. A városba 1941 júniusában jutott el, ám a kikötőbe nem érkezett meg. A tengelyhatalmak megtámadták a Szovjetuniót, ezért őt ellenséges ország állampolgáraként elfogták és a Gulág egyik táborába, Karagandába küldték, ahol a rossz bánásmód és elégtelen táplálkozás miatt július végén meghalt. Nagy valószínűséggel ő volt a Gulág első magyar áldozata.
Ugyancsak különös sorsa volt Placid atyának, aki kilenc évet töltött a Gulágon. 1946. június 5-én letartóztatták és az Andrássy út 60.-ba szállították. Három hét múlva átkerült a Markó utcai fogházba, a politikai foglyok közé. Az Államvédelmi Hatóság szeptemberben átadta Placid atyát a szovjet katonai bíróságnak.
Vissza