1.067.017

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Emlékezés egy szederfára

Szerző
Szerkesztő
Grafikus

Kiadó: Animula Egyesület-KÚT Pszichoterápiás rendelő
Kiadás helye:
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 148 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 24 cm x 17 cm
ISBN: 963-408-039-1
Megjegyzés: Fekete-fehér illusztrációkkal.
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

1982. november 9-én tartottam első előadásomat a holocaust magyarországi túlélőivel folytatott pszichoterápiáim során szerzett tapasztalataimról. Csak utólag, húgommal beszélgetve idéztük fel, hogy... Tovább

Előszó

1982. november 9-én tartottam első előadásomat a holocaust magyarországi túlélőivel folytatott pszichoterápiáim során szerzett tapasztalataimról. Csak utólag, húgommal beszélgetve idéztük fel, hogy 1944-ben ugyanezen a napon vitték el anyánkat, hogy végigszenvedje a bécsi országutat, majd a ravensbrücki koncentrációs tábort. Túlélte a borzalmakat; amíg élt, nem kérdeztem, nem beszéltettem erről a szörnyű hét hónapról. Csak halála, 1981 után nyílt meg a lelkem arra, hogy mások szenvedéseinek történetét meghallgassam. E kötet az azóta írt előadásaimat tartalmazza. Azokat, melyek a társadalmi traumatizációval, annak különbözőképpen megjelenő tüneti képével, döntően és elsősorban a holocaust túlélőinek, a túlélők és az áldozatok leszármazottainak pszichés problémáival foglalkoznak. Kiegészítettem azonban a válogatást néhány más, elméleti jellegű, történelmi tárgyú, illetve az identitás problémáit tárgyaló dolgozattal.
Bár a beteg családok nem azért keresnek fel bennünket, hogy esetleírás legyen belőlük, azért döntöttem a tanulmányok megjelentetése mellett, mert azt remélem, olyan megközelítést tudok bemutatni, mely továbblépést jelent a klasszikus analitikus gyermekterápia módszereihez képest. Alkalmazott módszerem a gyermekcentrikus családterápia. Szemléletem lényege, hogy a gyermek problémáit nem lehet szüleitől és a társadalmi körülménytől függetlenül megérteni. A neurotikus tünetek mögött meg kell keresnünk a társadalom felől érkező hatásokat. Meggyőződésem, hogy korunkban a terápiába kerülő gyermekek szorongásai, félelmei nem az ősjelenetből erednek, hanem sokkal inkább a körülöttük dúló háború rémségei, a nukleáris fenyegetettség, vagy a szülők, nagyszülők - gyakran eltitkolt - rettenetes múltja tükröződik azokban. Bővülő terápiás tapasztalataim során mind jobban betekintést nyertem abba a sajátos utalásrendszerbe, mely a traumát hordozza és generációkon keresztül továbbadja.
Amikor útjára bocsátom első könyvemet, nem mulaszthatom el, hogy megemlékezzek mestereimről, mindenekelőtt Hermann Imréről és Mérei Ferencről, akiknek szemléletem, módszerem kialakulását köszönhetem. Hermann Imrétől tanultam meg a lelki történések mögött azok társadalmi hátterét is kutatni. Az antiszemitizmus lélektanában kifejtett gondolatai nemcsak az antiszemitizmusra, a fasizmusra igazak, hanem érvényesek minden, a társadalomban elburjánzó kórokozóra, az inkvizíciótól a bolsevizmusig. Mérei Ferenc gyermekcentrikus szemlélete hatott rám, művei közül pedig elsősorban börtönben írt könyve, Az utalás lélektana, mely kulcsot adott ahhoz, hogy a holocaust-trauma generációk közötti átadásának mechanizmusát megértsem.
György Júlia érlelte meg bennem a felismerést, hogy a gyermek nem csupán páciens, a terápia tárgya, hanem gyakran a terápián túlmenő konkrét segítséget, reális helyzetének megváltoztatását is igényli.
Szélesebb értelemben mesteremnek tekintem a budapesti iskola minden kiemelkedő egyéniségét, így mindenek előtt Ferenczi Sándort, aki már 1914-ben kimutatta, hogy a katona úgynevezett háborús neurózisa nem gyermekkori szexuális traumáknak, hanem az életet veszélyeztető sokkhatásnak a következménye. Bálint Alicetól tanultam meg megérteni az anyai szeretet különböző megjelenési formáit és alkalmaztam a társadalmi traumatizáció körülményeire, miszerint a veszélyes külvilág az, mely nem engedi, hogy az archaikus anyai magatartás átadja helyét a kulturális anya-szerepnek. Róheim Géza a primitív kultúrák tanulmányozása nyomán hívta fel figyelmemet a külvilág és az anyai magatartási közötti szoros összefüggésre. Vissza

Tartalom

ELŐSZÓ 5
A MÚLT ÁRNYÉKA
Aktuális traumatikus esemény feldolgozása a már folyamatban lévő pszichoterápiában 9
A magyarországi holocaust-túlélők leszármazottainak sajátos lelki struktúrája 21
Holocaust és neurózis 29
MESTEREIM
Felnőttek gyermekanalízise 37
Gyermekkori neurotikus állapotok, magatartászavarok történelmi háttere 41
Kísérlet a testi betegségek mögött meghúzódó lelki történések feltárására 51
Anya-tükör 67
KITÁGULT VILÁG
Péter - Egy holocaustot túlélő család sorsa a családterápia tükrében 77
Ábel - Rajzbeszéd a gyógyulás szolgálatában 81
Szandra - Elrejtett gyász, elveszett identitás 95
Lőrinc - Egy háromgenerációs neurózismodell 101
KITEKINTÉS
Tudatos és tudattalan gondolkodás a tiszaeszlári perben 109
Kollektív trauma - egyéni öngyógyítás 117
Identitás és társadalom a pszichoanalízis tükrében 127
A budapesti iskola hozzájárulása a tömegpszichológia és az agresszió kérdéséhez 133
ZÁRSZÓ - Emlékezés egy szederfára 141
IRODALOM 145

Virág Teréz

Virág Teréz műveinek az Antikvarium.hu-n kapható vagy előjegyezhető listáját itt tekintheti meg: Virág Teréz könyvek, művek
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem