Előszó
Magyarországon az „epidemiológiai krízis" fogalmának bevezetésével a 90- es évek elején vált világossá, hogy a csökkenő népességszám mögött nemcsak a csökkenő élveszületési arány, de egyre inkább a...
Tovább
Előszó
Magyarországon az „epidemiológiai krízis" fogalmának bevezetésével a 90- es évek elején vált világossá, hogy a csökkenő népességszám mögött nemcsak a csökkenő élveszületési arány, de egyre inkább a nagymértékű halálozás is felelős. Ezen belül elsősorban a nem fertőző betegségek, azokból is a rosszindulatú daganatos megbetegedések jelentették, jelentik ma az egyik fő problémát. A legnagyobb gond azonban az - és ez a könyvből kiderül hogy szemben a fejlett nyugati országokkal, sőt néhány körülöttünk lévő volt szocialista országgal is, a daganatos megbetegedések mortalitása és morbiditása néhány kivételtől eltekintve emelkedőfélben van, amely egyedülálló a fejlett világban. Éppen ezért fontos az „epidemiológiá"- ban krízisszerepet játszó daganatos halálozás természetének megismerése, leírása (időben és térben), vizsgálata, nemzetközi összehasonlításban és az ország területén is, pontos képet adva a szakemberek kezébe arról, hogy mi okozhatja ennek ilyeténképpen való felmerülését, milyen lehetőségek vannak a megelőzés, a prevenció, a szűrés területén, hogyan lehetne ezeket a betegségeket korán felismerni, a korai felismerés esetében hatékonyan kezelni, s erre milyen új lehetőségek vannak?
Ezen könyvünket szakembereknek, orvosoknak, orvostanhallgatóknak, egészségpolitikusoknak, egészségüggyel foglalkozóknak, érdeklődőknek egyaránt szántuk. Bízunk abban, hogy a kérdések tanulmányozása és leírása lehetőséget nyújt és hatékonyabbá teszi a prevenciót, a szűrést, egyáltalában az érintettek hozzáállását.
Mind a könyvvel, mind a témával kapcsolatos véleményeket, bírálatokat szívesen fogadjuk a Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Kar Orvosi Népegészségtani Intézetében, ahol a Szerzők dolgoznak.
A Szerzők
Vissza