Előszó
A bajbajutott embertárson való segítés az egyik legősibb emberi ösztön. A segítőben jó érzést, büszkeséget okoz, ha egészségügyi bajt észlelve, ösztönösen vagy szaktudással sikeresen tud segíteni. Ösztöneink ugyan egyre romlanak a civilizációs hatásoktól, de sokan így is kiválóan helytállnak ilyen helyzetekben. A segíteni akarást támogathatja a megfelelő szakirányú képzettség. Ebben a tanulást hívhatja az ember segítségül.
A megújuló elsősegélynyújtás könyv a szakmáját magas színvonalon művelő,
főiskolát végzett egészségügyi dolgozót kívánja segíteni tanulásában. A társadalom jogos elvárása, hogy a magasan képzett egészségügyi szakember elsősegélynyújtói tudása is magas színvonalú legyen. Ennek a kívánalomnak igyekszik az Ön kezében tartott könyv is megfelelni. A sok éves sürgősségi betegellátásban szerzett, és a néhány éves oktatói munka tapasztalatait kihasználva, került összeállításra a tananyag tartalma.
A könyv célja, hogy rögzíthető, könnyen tanulható formában ismertesse a legfontosabb beavatkozási lépéssorokat. A tantárgy jellegéből adódóan a könyv anyaga támaszkodik korábbi, vagy éppen párhuzamosan zajló tanulmányaira. Főiskolai tanulmányai teszik azt lehetővé, hogy ne csak felületesen kapjon ismereteket, hanem részleteiben is hozzá jusson. A kórtani, klinikai leírások mellett az elsősegély módját a segélynyújtó és a szaksegély lépésein keresztül ismeri meg. Kiegészítő információkat talál eszközökről, eljárásokról.
Igyekszik a könyv a legmodernebb szemléletet, elveket képviselni, de bizonyosra vehető, hogy az idő múlásával, szüksége lesz oktatója új információkat tartalmazó instrukcióira.
A sok ábra, protokoll, amelyet a könyv tartalmaz, nem biztosítja a készség
szintű elsősegélynyújtói tudást. A valós gyakorlati biztonságot a tantermi gyakorlatokon szerezheti meg.
Tanulmányai befejezése után akárhová kerül is az életben, az itt megszerzett
ismereteire tud támaszkodni sürgős helyzetekben.
Vissza