Előszó
Szép Ernő, akinek 100. születésnapját ünnepli az irodalom, nemcsak diákoskodott Mezőtúron 1899-1902-ig, hanem itt jelent meg legelső kis verseskötete, az Első csokor is "Kolosváry Aladár főgymn....
Tovább
Előszó
Szép Ernő, akinek 100. születésnapját ünnepli az irodalom, nemcsak diákoskodott Mezőtúron 1899-1902-ig, hanem itt jelent meg legelső kis verseskötete, az Első csokor is "Kolosváry Aladár főgymn. tanár úrnak" ajánlva, 1902-ben.
Hagyományos önképzőköri versek ezek, a századvégi Ady előtti stíluskorszakának hl kissé szónokias, hol érzelmes modorában, de mégis első hóvirágai annak a gazdag költői nyárnak és ősznek, amelyben puha selymű, bársonyos virágok s édes ízű arany gyümölcsök nőttek.
Szép Ernő ragaszkodott az alföldi város iskolájához, regényben is emléket állított diákéveinek /Hetedikbe jártam. Bécs 1920./, de legszebb vallomását az Alma Mater 400. évfordulójára írta meg, a turi öregdiákokhoz:
A turi leckét, öregdiákok,
- Nem a latint kit nap-nap bevágtok -
Azt, amit adtak s fel se kérdezték:
Azt a szépséges szép magyar leckét:
Testvért védeni, hazát szolgálni,
Hitet, hűséget, harcokat állni:
A nemes virtust itt tanultátok
Turi diákok, öregdiákok.
E sorok évente fölhangzanak az érettségi találkozókon, s az egykori Ev. Ref. Főgymnázium jogutódának, a Dózsa György Szakközépiskolának diákjai is e vers sorait idézve rendezik meg évente ballagásukat.
Vissza