1.044.810

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Élő népművészet

XIII. Országos Népművészeti Kiállítás - Budapest, Néprajzi Múzeum, 2000. május 26.-október 1./Kiállítási katalógus

Szerkesztő
Fotózta

Kiadó: Magyar Művelődési Intézet Népművészeti Főosztálya
Kiadás helye:
Kiadás éve:
Kötés típusa: Tűzött kötés
Oldalszám: 47 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 30 cm x 21 cm
ISBN:
Megjegyzés: Kiállítási katalógus. Fekete-fehér, színes fotókkal illusztrált. Angol nyelvű összefoglalóval.
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Részlet:
Élő népművészet '94

Századunk első évtizedében egy nagy magyar író a népművészet sorsán és szerepén tűnődve a következőket vetette papírra: "Valaha, mikor még az ősi sár miatt be... Tovább

Előszó

Részlet:
Élő népművészet '94

Századunk első évtizedében egy nagy magyar író a népművészet sorsán és szerepén tűnődve a következőket vetette papírra: "Valaha, mikor még az ősi sár miatt be voltunk zárkózva az idegen ipari cikkek általános beözönlése ellen, valóságos bazár volt az ország. Ha az ember végigutazta volna s első minőségű tárgyakkal akarja vala ellátni háztartását, úgyszólván minden városban, sőt a falvakban is akadt volna venni valója. Selmecbányán pipaeszközeit szerzi be az utazó tekintetes úr, Pozsonyban kardot vesz, Esztergomban nyerget, Komáromban tulipános ládát, Miskolcon gubát, Gácson posztót, Lőcsén vásznat, Besztercebányán csipkét, Losoncon üvegneműt, Kékkőn szitát, Szebenben násfát, Győrött bicskát, Vácott hintót, Szécsényben hámot, - de ki győzné mind elszámlálni? Vissza

Tartalom

Részlet:
A tárgyi népművészet formái a jelenkori kultúrában
"A népművészet kutatása hallatlanul fontos kérdése az egyetemes magyar kultúrának. Jelentős, mert népművészetünk világviszonylatban is első rangú, jelentős, mert a magyar nép legsajátosabb alkotása." - írta Balogh Jolán 1967-ben.
A magyar népművészethez kapcsolódó mozgalmak és kutatások története, s a magyar népművészet értékelése nemzeti kultúránkon belül valóban sajátos vonulatot képez a magyar művelődés történetében.
A magyar népművészet magyar jellegének értékelése az elmúlt történelmi periódusokban egyben európai státuszunkat, megítélésünket, a kultúrában elfoglalt helyünket is jelezte. A magyar népi kultúra - a nyugati és keleti történelem határán, a nyugati és keleti egyház találkozásánál - a nyugat számára transzformálta a keletet, reprezentálta Európa keleti felét is, tehát önmagán túlmutató jelentőséget is hordozott.
Magyarországon csak a múlt század második felében, a népköltészethez képest viszonylag későn irányult a figyelem a népi kultúra másik területére, a népi díszítőművészetre, a tárgyak világára. A népművészeti érdeklődés a századközéptől a világ- és országos kiállításokkal összefonódva bontakozott ki. Tanulságosan rávilágít a népművészet iránti érdeklődés mozgató okaira Jankó János sokat idézett megállapítása: "Hazánkban a néprajz szülei az iparművészet és a háziipar voltak."
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem