Előszó
Tisztelt Olvasó!
Húszéves a Dombóvári Városszépítő és Városvédő Egyesület, változatos tevékenységéről a 15 éves évforduló alkalmából megjelentetett dokumentumgyűjteményben számot adtunk.
Jelen kiadványunkban az utóbbi öt esztendőről, kiemelten a Helytörténeti Gyűjtemény - Városi Múzeum - létrehozásáról, annak gondjairól, eredményeiről, az épület rendbetételétől a berendezéséig és a kiállítások megvalósításáig írunk. Bemutatjuk a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumától megkapott „MÚZEUMI MŰKÖDÉSI ENGEDÉLY"-t, a Helytörténeti Gyűjtemény mint muzeális intézmény számára.
E kezdeményezéssel több célt óhajtottunk elérni. Egyrészt a volt patinás főszolgabírói lakot megőrizni a város számára egy közgyűjtemény céljára. Másrészt a fogyó, illetve egyre jobban pusztuló kulturális örökségünk tárgyi eszközeinek megmentését a jelen és utókor számára, erősítve azokat a gyökereket, amelyek a szülőföldhöz, hazához való kötődést jelentik.
Az értékmentés már a gimnáziumban megkezdődött, - több mint negyven éven át - és az az anyag is részét képezi a kiállításnak, beleillesztve az újonnan összegyűjtött anyagba.
Múzeumot létrehozni és megtartani csak közös akarattal lehet. Ezért köszönöm az egyesületi tagoknak, akik lelkesen segítették a gyűjtemény létrehozását, közülük nem egy már a gimnáziumi gyűjteménynél is tevékenykedett az első perctől kezdve.
Köszönet azoknak a dombóvári polgároknak, üzemeknek, intézményeknek, akik sok-sok munkával, gyűjtéssel, tárgyi adományokkal és pénzzel segítették e nemes célt. Érdeklődésükkel, erkölcsi kiállásukkal is erősítettek bennünket. Köszönet a városi Önkormányzatnak, ahol az ügyet az első lépésektől kezdve támogatták.
A múzeum tehát elkészült, de befejezve nincs, hisz ez egy állandó fejlesztési és megőrzési folyamat, vigyázni és óvni kell az illetéktelen, vagy hozzá nem értő beavatkozásoktól!
Megtartása legyen politikai hovatartozástól független, minden kulturális örökségünk iránt fogékony polgártársunk nemes feladata.
Vissza