Előszó
A világon minden fejlődik, de ez a fejlődés az ember számára nem mindig érzékelhető. Vannak állatfajok, amelyek évmilliók alatt érték el mai megjelenési formáikat, mások „csak" néhány százezer évig lakták bolygónkat, aztán kihaltak. Az állat- és a növényvilág legkezdetlegesebb képviselőinek testét egyetlen sejt alkotja, de még a gerinctelenek döntő többségének testét is megszámlálhatatlan sejt építi fel. A megismerés útja mindig az egyszerűbbtől a bonyolultabb felé vezet.
Az előző évben áttekintettétek az emberi szervezetet, annak funkcióit és egészségtanát. Ebben az évben összehasonlító jelleggel, az evolúciós fejlődésnek megfelelően áttekintjük az állatok és növények szervrendszereit, melynek során az élő szervezetek felépítését és működését is megismerhetitek. A molekuláris szintű ismeretekből kiindulva egyre magasabb organizációs szint felé fogunk haladni. A 9. osztály végére, reméljük, egységes kép bontakozik ki a sejt, a szövet, a szerv, a szervrendszer és a szervezet organizációjának alapvető törvényszerűségeiről, a különböző organizációs szintek egymásra épüléséről, összefüggéseiről és különbözőségeiről.
A természetbarátok ismerik egy-egy vidék élőlényeit, kirándulásaik során tudják, milyen növényeket találnak ott, milyen gombát szedhetnek, milyen madarak énekeit hallják, s milyen rovarok bújnak meg a korhadt fatörzsek alatt. Megnyugvást találnak a természetben. Minél jobban megismered az élőlények sokaságát, annál több időt szeretnél velük tölteni, és te is megtapasztalhatod azt a csodálatos érzést, amit a természet kínál neked. Kívánom, hogy ezt sikerüljön elérned!
A tankönyvi szövegben a szokásos méretű betűk jelzik a törzsanyagot. A dőlt apró betűs részek kiegészítést vagy különböző érdekességeket, olvasmányokat tartalmaznak. Az egyes témákat Kérdések zárják, amelyekkel ellenőrizheted tudásodat. Az elvégezhető biológiai kísérleteket mikroszkóppal jelöltük, leírásukat a könyv végén találhatod.
1989 és 1992 között együtt dolgozhattam kedves munkatársammal, Vigh H. Borbála, egyetemi adjunktussal, akitől munkámhoz sok segítséget kaptam. Az állati szervezetek mikroszkópos felvételeinek nagy részét ő és az ELTE Állatszervezettan Tanszékének dolgozói készítették. Köszönet nekik és mindazoknak, akik valamilyen formában segítették e könyv létrejöttét.
Vissza