Előszó
Haza, szülőföldjére, s ezzel az első megjelenő kötetével remélhetőleg az emberek szívébe is. Hosszú útja volt. Amint az András fia által készített életrajzában olvashatjuk, a vásárhelyi pályakezdés...
Tovább
Előszó
Haza, szülőföldjére, s ezzel az első megjelenő kötetével remélhetőleg az emberek szívébe is. Hosszú útja volt. Amint az András fia által készített életrajzában olvashatjuk, a vásárhelyi pályakezdés után Pest és Bács-Kiskun megyei tanyai iskolákban és erdélyi háborús szolgálatban telt el java élete, s majd Kunszentmiklóson pihent meg, ott is tért nyugovóra.
Műveivel hiába kilincselt kiadóknál a háborús esztendőkben, meg később, a háború után is, más-más szempontból mindig "korszerűtlen"-nek ítélték.
Hagyatékát halála után ifjúkori barátja, Kárász József író ösztönzésére, Balogh Ferentz békéscsabai könyvtáros, irodalomtörténész kezdte gyűjteni a költő özvegye és András fia segítségével.
Az áldozatos szorgalom eredményeként, az 1980-as évek elejére mintegy kétszáz, folyóiratokban, antológiákban, napilapokban megjelent, és hagyatékban maradt mű gyűlt össze, Balogh Ferentz azonban nem fejezhette be munkáját, 1993-ban elhunyt.
Az összegyűlt anyag fontosságára ugyancsak Kárász József hívta föl a szülőváros könyvtárának figyelmét, így került az, a család jóváhagyásával, Balogh Ferentz özvegyétől a Németh László Könyvtár helyismereti gyűjteményébe, ahol 2002-ben jelen válogatás is készült.
(A publikált verseknél közöljük a lelőhelyet, ahol nincs ilyen jelölés, azok az opusok természetesen a hagyatékból származnak.)
Kőszegfalvi Ferenc
Vissza