Előszó
Előszó
„Mialatt az elérhetetlent űzzük, lehetetlenné tesszük a megvalósíthatót."
R. Ardrey
A depresszió és a stressz a mai élet jellemző fogalmai. Amíg azonban a depresszió súlyos népegészségügyi, társadalmi gond, addig a stressz - tág határok között - természetes velejárója életünknek, nem kóros jelenség.
A depresszió, mint ahogy e kitűnő írásból a nem szakemberek számára is világossá válik, gyűjtőfogalom, sokféle eredettel, kisebbrészt örökletes, nagyobbrészt szerzett jellemzőkkel - nálunk azonban ez az állapot sajnos gyakran végződik öngyilkossággal.
Orvosok, pszichológusok összefogásán, az egészségügy intézkedésein túl a depresszió visszaszorítása a civil társadalom energiáinak mozgósítását, a válsághelyzetben lévők segítését igényli a szűkebb és tágabb környezet részéről. Ehhez nyújt megfelelő ismereteket ez a könyv.
Amíg a depresszió a pszichológia, a pszichiátria területéhez tartozik, tehát kóros fogalom, addig a stressz ma már elsődlegesen a társadalomtudományokban, a szociológiában, a szociálpszichológiában éli reneszánszát.
Számunkra különösen időszerű a téma, hiszen kedvezőtlen megbetegedési és halálozási statisztikáink hátterében többek között a mentálhigiéné, a lelki egészség zavara áll. Ezt a gyenge terheléstűrés, teherbíró képesség, az alacsony szintű konfliktustűrő, konfliktuskezelő, problémamegoldó képesség válthatja ki.
Az önismeret magasabb szintje növelheti stressztűrő képességünket. Ehhez segítenek a könyvben kiemelt esetleírások, információk, a szellemes gondolatmenetek és különösen a kérdőívek kitöltése.
A világhírű magyar származású professzor, Selye János, a stresszelmélet kidolgozója is felismerte, hogy nemcsak kóros
Vissza