Előszó
Egy éve már annak, hogy a Magyar Gasztroenterológiai Társaság vezetősége jóváhagyta a MGT 43., idei nagygyűlésének főtémáit. Így 2001-ben két izgalmas, napi érdeklődésre számot tartó program, az...
Tovább
Előszó
Egy éve már annak, hogy a Magyar Gasztroenterológiai Társaság vezetősége jóváhagyta a MGT 43., idei nagygyűlésének főtémáit. Így 2001-ben két izgalmas, napi érdeklődésre számot tartó program, az alkoholos májbetegségek és az életminőség megítélése a gasztroenterológiában közelmúltban kinyílt kérdéskörének kibontására kerülhetett sor. A két témakör több felületen is összefügg.
Az életminőség a gasztroenterológiában a megélt élet minősége és az emésztőszervi betegségek kapcsolatának körüljárására hivatott. Az aligai ünnepi alkalom után ebből a témakörből írott mű is fakadhatott. Örültem a feladatnak, nem mértem fel, hogy hatalmas a fa és kicsiny hozzá a fejsze.
Egyszerűnek ítéltem a kérdést, de szemben találtam magam egy szakmával, ágas-bogas fává nőtt fogalom- és intézkedésrendszerrel. Megpróbáltunk utat vágni a sűrűben, iránytűket kerestünk az eligazodáshoz. A téma az interpretálásig hosszú evolúciós utat járt be. Mai formájában is azonban torzó, gondolatforrás, megkezdett törekvés, távlatokra nyíló ablak csupán.
A görög mitológiában a hős Prométeusz palackba, illetve szelencébe zárta az emberiséget sújtó bajokat, a szenvedést, a fájdalmat, a betegségeket, de a csodálatos szépségű és kíváncsi Pandora a szelencét kinyitotta, és a bezárt bajokat rázúdította az emberiségre. Azóta együtt élünk juttatott, vagy kimunkált kínjainkkal.
A betegséget, a kóros állapotot sokféleképpen élik meg a különböző kultúrák népei. Lehet szó büntetésről, az elmúlás kezdetéről stb., de tény, hogy örömmel megjelenését seholsem köszöntik. A betegségfolyamat megváltoztatja az egyén és környezete viszonyát, falat von a végtelen látóhatár elé, kontúrosítja a látható utat, és emlékké zsugorítja a megtettet.
A második évezred végén dörgedelmes intelemhadjárat indult a nyugati civilizációt élők tudata ellen. Megdöbbentő halálozási statisztikák sulykolják belénk a tényt, hogy legtöbbünk a szív és keringési rendszer betegségei miatt múlik el.
Vissza