Előszó
Egy-egy történelmi korszak feltárása, megismerése nemcsak a gazdasági, politikai, társadalmi viszonyok szakszem bemutatását kívánja meg. A "teljes" történelemnek szerves része a mindennapi élet,...
Tovább
Előszó
Egy-egy történelmi korszak feltárása, megismerése nemcsak a gazdasági, politikai, társadalmi viszonyok szakszem bemutatását kívánja meg. A "teljes" történelemnek szerves része a mindennapi élet, annak sokféle szintere, a munkától a szórakozásig. A társadalom valós viszonyai, az egyes rétegek helyzetének és lehetőségeinek hasonló és egyidejűleg nagyon is eltérő vonásai az életviszonyok, az életmód feltárása révén válnak érzékelhetővé és elevenekké. A nemzetközi és a hazai történettudomány érdeklődése ezért fordult a társadalom-, az életmód története felé. De nemcsak a szakembereké.
A történelem iránt érdeklődők hosszú ideje igénylik az életmóddal foglalkozó munkákat, a "hétköznapi" történelmet - annyi politikatörténeti s oly sok sematikus, élettelen publikáció után.
Korszakfeltáró szempontból értékes adalékokkal egészítik ki a szakmunkákat a visszaemlékezések, amelyek a réteg vagy csoport sajátosságokat egy család esettanulmányává teszik. Ez az oka, hogy a KLTE BTK Történelmi Figyelő sorozatában jelenik meg Trajanovits Lajos visszaemlékezése.
A szerző nem politikus, nem tőkés vagy nagybirtokos, hanem a magyar társadalom szerkezetét, mentalitását nagy mértékben befolyásoló középosztály tagja. Ő maga, de családjának tagjai közül többen, megyei, közigazgatási, állami tisztviselők voltak, nagyobbrészt döntéshozó, vagy döntéselőkészítő pozícióban. A kötet arról ad számot, hogyan élt egy ilyen család, milyen értékrendet képviselt és örökített tovább. Erdélyi származásúak lévén, mindez valóban a két háború közötti középrétegek egyik típusát állítja az olvasók elé.
A visszaemlékezés a legsajátabban egyéni műfaj. Ezt a kötet szerkesztői is figyelembe vették, amikor a kéziratot megjelentetésre előkészítették.
Vissza