Előszó
Részlet a tartalomból:
Erdeink a társadalomért
Magyarország erdőterülete mintegy 1,9 millió hektár, melynek közel 60 százaléka állami és valamivel több, mint 40 százaléka magántulajdonú. Az állami erdők feladata a hagyományos erdőgazdálkodáson, vagyis a faanyag és egyéb erdészeti termék előállításán kívül, a különböző közcélok megvalósítása. Ezen belül különösen fontos a biológiai sokféleség megtartása, a vízkészlet megóvása, az erózió és defláció elleni védelem, a szociális és közjóléti szolgáltatások nyújtása, a természetvédelmi értékek megőrzése, valamint a szakmai oktatási-kutatási feladatok segítése. Ezeket a feladatokat az erdészeti társaságok nagy felelősséggel és elhivatottsággal végzik. A fenti követelményeknek együtt csak a nagy, összefüggő - állami - erdőterületek képesek megfelelni, melyek döntő hányadán az ÁPV Rt. erdészeti társaságai gazdálkodnak, míg három állami erdőgazdaság a Honvédelmi Minisztérium tulajdonában teljesíti ugyanezeket a feladatokat. A gazdálkodás és az erdőfenntartás legfontosabb bázisa a megtermelt faanyag értékesítéséből származó árbevétel. Ez a legfőbb forrása az erdőfelújításnak, a természetvédelmi erdők fenntartásának, az infrastrukturális beruházásoknak, a közjóléti fejlesztéseknek, illetve azok üzemeltetésének. A gondos és tartamos gazdálkodás keretében az erdészek munkája által az erdő úgy teremti meg ezeket a javakat, hogy közben gyarapszik és biztosítja sokrétű szolgáltatásait. Kiemelt jelentőségűek még a fafeldolgozási és a vadgazdálkodási, vadászati tevékenységek, melyek szervesen illeszkednek az erdőgazdaságok állami erdővagyon-kezelési tevékenységéhez.
Az állami erdő az ország legnagyobb parkja, üdülőterülete. Az Erdőtörvény - néhány kivétellel - biztosítja az erdőben való szabad mozgást, pihenést. Az erdőgazdasági részvénytársaságok által kezelt közjóléti erdőterület nagysága mintegy 40 ezer hektár. E területeken a részvénytársaságok üdülőerdőket, parkerdőket, erdei pihenőhelyeket, sport- és egyéb berendezéseket hoztak létre. Külön meg kell említeni, hogy az erdészeti részvénytársaságok és jogelődeik mentették meg és üzemeltetik a tulajdonukban lévő, és a legfőbb turisztikai vonzerővel rendelkező erdei kisvasutakat. Mintegy 200 kilométeres pályahosszon van lehetőség erdei vasúton utazni 12 vasúttal, 1 millió/fős utasforgalommal. Az erdő télen és nyáron egyaránt otthont ad a természethez közeli sportoknak is. Az erdőgazdaságok sípályákat üzemeltetnek, otthont adnak a sítúrázóknak, a tájékozódási futóknak, a kerékpárosoknak és a lovasoknak, akiknek szabályozott körülmények között nyílik módjuk kedvenc sportjuk űzésére.
Ez a kiadvány jó lehetőséget ad a társaságoknak a bemutatkozásra, tevékenységük részletesebb megismertetésére. Ez pedig kiemelten fontos, hiszen a XXI. század új, és változó társadalmi igényeket fogalmaz meg az erdész szakma, az erdészeti társaságok számára. Ezeknek csak akkor felelhetnek meg jól, a közjót szolgálóan, ha minél több helyen és alkalommal ismertetik meg képességeiket, eredményeiket és elképzeléseiket az érdeklődőkkel.
Budapest, 2004. december 9.
Vissza