Előszó
Ezt a kis könyvet olyan tanítóknak írtam, kik még nem tanítottak testgyakorlást. Olyanoknak is írtam, kik tanítottak ugyan, de tévelyegtek a módszerben és anyagban. Olyanok is olvashatják e kis...
Tovább
Előszó
Ezt a kis könyvet olyan tanítóknak írtam, kik még nem tanítottak testgyakorlást. Olyanoknak is írtam, kik tanítottak ugyan, de tévelyegtek a módszerben és anyagban. Olyanok is olvashatják e kis munkát, kik valamikor hallottak a testgyakorlástanításáról, de idővel elfeledték - a kivánság hijján - azt, hogy miként kell bánni az elemi iskola tornájával En összeszedtem a módszerre vonatkozó gondolatokat útasításokkal és összeszedtem az anyagot. A módszert, az útasításokat előbb adom, ezt átolvasván simább, könnyebb és értékesebb lesz a tanító munkája és a gyermekek testnevelése. Az anyag követi a módszert, az útasításokat. Az anyag semmi egyébb, mint a Tanterv követelményének bővített kiadása, rendszeres, fokozatos óratervekben. Kibővítettem úgy, hogy a 10-12 óraterv ne legyen unalmas és úgy bővítettem ki, hogy ezekhez a mozgásokhoz semmiféle szer nem kell. Tehát tekintettel voltam a magyar elemi iskolák nagyobb tömegére. Könyvemben minden időre, minden osztálynak, minden helyre van óraterv, melyet (melynek vázlatát) a tanító nyugodtan beírhat úgy a tanmenetébe, mint a munka naplóba, a végzett anyag rovatba.
E bevezető sorokban hangsúlyozom azt, hogy az elemi iskolai testgyakorlás egyszerű, építő és frissítő mozgás sorozat, melyből sohasem hiányozhat a jó kedv, a kacagás, a hangulat, vagyis a gyermek, a magyar gyermek napsugara.
Isten nevében használja mindenki e könyvet, a magyar gyermek; a magyar jövendő érdekében.
Debrecenben, 1936. január havában. A SZERZŐ.
Vissza