Előszó
A jegyzet, melyet az olvasó a kezében tart, okleveles agrármérnök, valamint okleveles gazdasági agrármérnök hallgatók részére készült.
Szándékaink szerint - alapozó jelleggel - haszonnal...
Tovább
Előszó
A jegyzet, melyet az olvasó a kezében tart, okleveles agrármérnök, valamint okleveles gazdasági agrármérnök hallgatók részére készült.
Szándékaink szerint - alapozó jelleggel - haszonnal forgathatják majd azok a doktoranduszok is, akiknek korábbi tanulmányai ezt indokolttá teszik.
Az alábbiakban felvázoljuk azokat a főbb szempontokat, amelyeket a téma kifejtése során érvényre szeretnénk juttatni.
Először: az élelmiszer-pálya vertikum szemléletű megközelítését helyezzük előtérbe, a szokásos egyoldalú mezőgazdasági megközelítés helyett. Ez azt jelenti, hogy az élelmiszeriparral kapcsolatos kérdésekre is hangsúlyt fektetünk, és ha szerény mértékben is, de az élelmiszer-kereskedelemről is szólni kívánunk.
Az agribusiness ellátó ágazatait (mezőgazdasági és élelmiszeripari gépgyártás, agrokemikáliák és élelmiszer-csomagolóanyagok előállítása stb.) nem tárgyalja a jegyzet, s nem tér ki az erdészet és a halászat problémáira sem.
Másodszor: fontos jelentőséget tulajdonítunk a történetiségnek. Terjedelmi okokból a 70-es és 80-as évek jelenségeit és folyamatait csak vázlatosan van módunk bemutatni, a fő figyelmet a rendszerváltást követő időszakra fordítjuk. A történeti visszatekintést azért tartjuk szükségesnek, mert meggyőződésünk, hogy a 90-es évek agrár gondjainak, problémáinak jelentős része a korábbi évtizedek gyakorlatában gyökerezik. A jelen feladatainak a megértése, valamint a jövőbeni célkitűzések megfogalmazása megköveteli, hogy a korábbi évtizedek történéseit igyekezzünk objektíven szemlélni.
Harmadszor, az adott történelmi időszak jellegzetességei folytán a jegyzetben az elméleti kérdések kisebb, az agrárpolitikai megközelítések pedig nagyobb súlyt kapnak, mint a konszolidált piacgazdasági viszonyok között élő országok hasonló témájú tananyagaiban.
Vissza