Előszó
Az elektrotechnika az elektromos és mágneses alapjelenségek gyakorlati alkalmazása. Minthogy ez utóbbi a jelenségek igen nagy körét öleli fel, ennek megfelelően a gyakorlati felhasználási lehetőségek is óriásiak: mind a mindennapi életünk, mind az ennek hátteréül szolgáló ipar az elektromos berendezések igen nagy sokaságát alkalmazza. Így pl. a magánháztartásokban a világítás, az, elektromos főzőberendezés, vasaló, a rádió mind mind elektromos készülék. Ugyanakkor az egész iparunk alapját képező nehézipar is igen gyakran használ elektromos olvasztó berendezéseket, de méginkább elektromos hőkezelő berendeléseket. Vannak olyan hőtechnikai problémák, amelyek maradéktalan megoldása éppen az elektromos energia bevezetése által sikerült. Elektromos készülékeket találunk a legkülönbözőbb nem villamos természetű adatok laboratóriumi mérésénél, mint amilyen pl. a hőmérsékletmérés, a nedvességmérés, sőt igen sokszor még a mechanikai szilárdság mérésénél is. A villamos energia legfontosabb, vagy inkább legelterjedtebb és legszembetűnőbb alkalmazási területe a villamos motorokkal való meghajtás. Mindenütt, ahol bármely ipari processzus elvégzéséhez mechanikai erőkifejtésre van szükség, a legtöbb esetben villamos motorokat célszerű alkalmazni. Ennek ugyanis az az előnye, hogy a villamos energia, még ha annak előállítására a szén energiáját kell is felhasználni, egy nagy erőműtelepen sokkal jobb hatásfokkal végezhető, mint sok kis különálló telepen és ugyanakkor ezt a nagy erőművet az igen rossz szenek gazdaságos tüzelésére is fel lehet építeni, ami már kisebb, vagy különösen mozgó egységeknél már egyáltalán nem lehetséges. Ugyanakkor ezeknek a motoroknak a kezelése roppant egyszerű, kis helyet foglalnak el és a levegőt sem szennyezik be. Mindezekért az előnyökért célszerű a villamos közlekedés bevezetése. Annak különböző segédeszközei, jelző biztosító berendezések és az ezzel lazább kapcsolatban lévő távíró és távbeszélő berendezések is mind az elektrotechnika körébe tartoznak.
Régebben általában az elektrotechnika cím alatt az erősáramú energia előállító és szállító berendezéseket tárgyalták. Ma már a gyengeáramú elektrotechnikai berendezések is olyan nagy szerepet játszanak a mindennapi életben is és az iparban is, mint mérőkészülékek és szabályozó segédberendezések máskor viszont teljesen különálló egységek, mint amilyen pl. a nagyfrekvenciás hőkezelő és szárítóberendezések, hogy indokolt ezeknek a tárgyalása, hacsak ezekről külön más előadásban szó nem esik.
Az alábbi jegyzet első része az elektromos és mágneses alapfogalmakat és alaptörvényeket tárgyalja úgy, hogy mindenütt utal a gyakorlati vonatkozásokra és a formulákat a gyakorlati egységedben a gyakorlati számításra alkalmas formában adja. Ezután a villamos mennyiségek, majd néhány nem villamos mennyiség villamos úton való megmérése következik.
A második részben a villamos energia előállítását találjuk, kiindulva a generátorokból és transzformátorokból, mint az energia előállítás és energia szétosztás legfontosabb alapelveiből.
Vissza