Előszó
Ez a tankönyv az ECDL Foundation (Európai ECDL Alapítvány) által támogatott Elektronikus Hitelesség, Elektronikus Aláírás modulhoz készült. Az informatika, a digitális világ fejlődésével és annak a...
Tovább
Előszó
Ez a tankönyv az ECDL Foundation (Európai ECDL Alapítvány) által támogatott Elektronikus Hitelesség, Elektronikus Aláírás modulhoz készült. Az informatika, a digitális világ fejlődésével és annak a mindennapokban való térnyerésével egyre fontosabb kérdéssé vált a hitelesség biztosítása a legtöbb elektronikus folyamatban, és egyre inkább kizárólag elektronikus folyamatok vesznek minket körül. Az Európai Unió már 1999-ben szabályozta az elektronikus hitelesség európai közösségi alkalmazásának kérdéseit, de ennek széles körű elterjedése az európai társadalmakban - számos sikeres és eredménytelen kezdeményezést követően - a közelmúltig váratott magára. Az utóbbi évek eseményei azonban megmutatták, hogy hitelesség nélkül csak egy bizonyos szintig lehetséges bármilyen elektronikus folyamatot hosszú távon fenntartani. Ennek oka a biztonság hiánya vagy nem megfelelő szintű kialakítása és az ebből adódó törvényszerű bizalmatlanság. Az elektronikus folyamatok fejlődésének, továbbfejlesztésének irányai ismertek, de mára ennek korlátjává vált sok esetben a hitelesség hiánya vagy alacsony szintje. Emiatt és a fejlődési kényszerek miatt válik indokolttá az elektronikus hitelesség széles körben való megismerése és ehhez kapcsolódóan a gyakorlatban való használati tudásának igazolása. A jövő munkaerőpiacán vélhetően nagyobb eséllyel próbálkozik az, aki hitelesen is tud elektronikusan kommunikálni, illetőleg ismeri és képes használni az elektronikus hitelesség különböző formáit is.
Ehhez azonban olyan háttérrendszert kellett létrehozni, mely a társadalom minden tagja számára egyforma eséllyel biztosítja a tudás megszerzésének lehetőségét, legyen életpályájának bármelyik szakaszán, és rendelkezzen bármilyen ismeretháttérrel. Ezt a hátteret biztosította az ECDL Foundation az elektronikus aláírásról szóló támogatott modul akkreditálásával, mely a Neumann János Számítógéptudományi Társaság (NJSZT) mint modulgazda és a Magyar Elektronikus Aláírás Szövetség (MELASZ) szakmai támogatásával jöhetett létre.
A tankönyv célja az, hogy tartalmazza mindazon elméleti és gyakorlati tudnivalókat az ECDL Elektronikus Hitelesség, Elektronikus Aláírás támogatott modulból vizsgázni kívánók számára, melyekkel a sikeres vizsgára felkészülhetnek. A modul ismeretanyagának elsajátítása során - az elektronikus hitelesség jellegéből adódóan - előny az alapfokú számítógépes ismeret megléte (internethasználat, levelezés, szövegszerkesztés, táblázatkezelés stb.), mivel a tananyag ezek ismeretét feltételezi, és ezeket egészíti ki az elektronikus hitelesség elemeivel. A vizsgán az elméleti kérdéseket és a gyakorlati megoldásokat is számítógép segítségével kell majd előállítani, ezért az ebbéli rutin megszerzése érdekében a tanár segítségével történő felkészülés mindenképpen előnyös lehet a sikeres vizsgához. A könyv felépítése azonban úgy lett kialakítva, hogy gyakorlottabb felhasználók otthon is el tudják sajátítani az elektronikus aláírást elmélettel és gyakorlattal együtt. Az egyes fejezetek azt az ismeretanyagot tartalmazzák, melyek az elektronikus aláírás mindennapi használatához feltétlenül szükségesek - ideértve annak eldöntési képességét is, hogy egy adott szituációban a kommunikáció melyik formája mellett lehet és kell dönteni, azaz lehetséges-e választani a papír, az elektronikus és az elektronikusan aláírt kommunikáció között. Váltakoznak a száraz, tudományos igényű fejezetek a könnyedebb, gyakorlatiasabb fejezetekkel. Minden fejezet végén gyakorló kérdések segítenek a lényeg kiemelésében és a tudás elsajátításának ellenőrzésében.
Vissza