Előszó
Az Elektronikai gyakorlatok szakmai alapozó tantárgy. Szoros kapcsolatban áll az Anyagismeret, a Műszaki rajz, az Elektrotechnika, az Elektronika, az Alkalmazott számítástechnika I., valamint az...
Tovább
Előszó
Az Elektronikai gyakorlatok szakmai alapozó tantárgy. Szoros kapcsolatban áll az Anyagismeret, a Műszaki rajz, az Elektrotechnika, az Elektronika, az Alkalmazott számítástechnika I., valamint az Alapgyakorlatok szakmai alapozó és a speciális szakmai tantárgyakkal.
Az Elektronikai gyakorlatok tananyaga az Alapgyakorlatok alapján elsajátított ismeretekre épül és feltételez alapszintű készségeket, valamint önállóságot. Az elektronika gyakorlati oktatása kiterjedt eszköztárat és technikai hátteret igényel. A tankönyv ezért nem törekedhet a teljesség elérésére, hiszen az egyes oktatási intézmények lehetőségei, valamint a technika rohamos fejlődése miatt csak alapmegoldások javasolhatók, amelyek megvalósításában is lehetnek eltérések. Azok a technológiák (félautomata és automata gyártási módszerek), amelyek iskolai körülmények között nem valósíthatók meg, multimédia alkalmazásával vagy videofilmek segítségével bemutathatok.
A tankönyv függelékében megtalálhatók az elektronikus áramkörök készítéséhez leggyakrabban használt félvezetők (diódák, tranzisztorok, fényemittálók és fényérzékelők, optocsatolók, analóg és digitális integrált áramkörök) bekötései és legfontosabb működési paraméterei. A számítógépes mérésszimulációs, NYÁK-tervező és áramkör-analizáló programok megismerésére és használatának gyakorlására az Alkalmazott számítástechnika tantárgy keretében nagyobb lehetőség van.
Az elektronikai gyakorlat két alapvetően fontos részre bontható. Az egyik a műhelygyakorlat, amely az áramkörépítés, -szerelés, „-élesztés", hibakeresés elsajátítására hivatott. Ezért a legszükségesebb mérések univerzális kéziműszerekkel megvalósíthatók. A laboratóriumi méréseken a kész áramkörök paramétereinek beállítását, beszabályozását, az eredmények dokumentálását gyakorolják a tanulók.
A műhelygyakorlatok megfelelő elvégzése nélkül a laboratóriumi mérések önmagukban nem hoznak kellő eredményt, hiszen az alkatrészek, áramkörök ismerete nélkül a paraméterek beállítása, illetve a hibakeresés megvalósíthatatlan. Az Elektronikai gyakorlatok azon tantárgyak közé tartozik, amelyek széles ismeretanyag elsajátítását követelik meg. A szakmai képzés akkor eredményes, ha a tanulók képesek felismerni a jellegzetes elektronikai áramköröket, elemezni azok működését, továbbá egyszerűbb számítási, méretezési feladatokat is el tudnak végezni.
Vissza