Előszó
Jelen szerény munkám czélja, mint a könyv czime is világosan mutatja, az elektromotorok, vagyis a villamos energiával táplált munkaleadó készülékek szerkezetének, működési elvének, alkalmazási...
Tovább
Előszó
Jelen szerény munkám czélja, mint a könyv czime is világosan mutatja, az elektromotorok, vagyis a villamos energiával táplált munkaleadó készülékek szerkezetének, működési elvének, alkalmazási módjának és kezelésének ismertetése.
Az ipari fejlettség mai magas fokán az ipartermékek előállítása, eltekintve a kézműipartól, melynek űzése már inkább az iparművészet körébe tartozik, csaknem kivétel nélkül gépekkel történik és az ipar fejlődése, mondhatni, lépést tart a géptechnika fejlődésével. Ma már nincs kétség aziránt, hogy - a gyáriparról egyáltalában nem is beszélve - ipartelep gépek nélkül nem képzelhető.
A gépek tehát, tekintet nélkül arra, vájjon emberi vagy mótorikus erővel működtetnek, ma már mindenesetre szükséges tényezőjét képezik annak, hogy a kisipar a nagyipar mellett megállhasson és boldogulhasson.
Igaz ugyan, hogy egyes iparágak gépei nem igényelnek mótorikus hajtóerőt, különösen azok, amelyek kézi vagy lábbal való hajtás mellett egyrészt a munkás testi erejét nem veszik nagyon igénybe, másrészt amellett elegendő mennyiséget is produkálnak ; mindazonáltal a legtöbb iparágban alkalmazott gépek hajtásához szükséges erőt és sebességet csakis mótorikus hajtóerő szolgáltathatja.
A tapasztalat azt mutatja, hogy a kisiparos is, még a legszerényebb anyagi eszközökkel rendelkező is, alkalmas körülmények között berendezkedhetik mótorikus hajtóerővel hajtott gépekkel és ha gépeit alkalmasan választja meg s a hajtóerővel takarékoskodik, szóval szakszerűen dolgozik, a nagyipar mellett szépen megél és boldogul.
Vissza