Előszó
Korunk és a XXI. század alakuló, erősödő tudományága az urbanisztika. Az urbanisztika az a diszciplina, amelyhez mindenki ért, tekintet nélkül szakmai felkészültségére és hozzáállására. Az urbanisztika térnyerése a XX. század végére felgyorsult és - ismerve a jelenlegi és várható tendenciákat - az előrejelzések szerint a következő évtizedben globálissá válik.
Az ember, valamint épített és természetes környezetének kapcsolatai, a felvetődő problémák elméleti és gyakorlati megoldása olyan újszerű megközelítést vár el a témával foglalkozó specialistáktól, amely egyaránt magában foglalja a műszaki, közgazdasági, szociológiai és közigazgatási megközelítést is. A társadalmi mozgások kezelésénél - szervezésénél és irányításánál - elkerülhetetlen az adott ágazati tevékenység regionális és települési hatásainak és konzekvencia-horizontjának figyelemmel kísérése.
Ebben a jegyzetben a regionalizmusra és a településekre vonatkozó ismeretek azon része lát napvilágot, amely a közigazgatásban dolgozók számára fontos. Az egész anyagot alapvetően az a meggyőződés hatja át, hogy a település a természeti, társadalmi, gazdasági, műszaki-építészeti elemek együttese, tehát megérteni csak ennek megfelelő interdiszciplináris ismeretekkel lehet.
Szintén fontos kiinduló tétel: az urbanisztika és a közigazgatás térbeli alapegysége a település és így ahhoz, hogy az irányítás hatásos legyen, ismerni, és érteni kell a település lényegét, különböző összetevőit, ezek egymásra hatását.
Az interdiszciplináris jelleg érvényesülése mellett is nyilvánvaló, hogy ez a kötet alapvetően társadalomtudományi irányultságú. Ez annál is inkább természetes, mert a jegyzet az intézmény oktatási programjának megfelelően, ahhoz illeszkedve készült.
A jegyzet tartalmára jelentősen hatottak az országban viharos gyorsasággal végbemenő változások, a formálódó szemléletmódok és követelmények. Egyes témák tekintetében szinte áthidalhatatlan nehézségeket is okoztak a gyors módosulások, az ezzel összefüggő információhiány.
A jegyzet elkészítésére egy tartalmilag és formailag változó szakmai és szervezeti környezetben került sor. Az egyetemi integráció kiteljesedésével, a kredit-rendszerű oktatási forma várható követelményeinek szem előtt tartása kísérleti jellegűvé teszik ezt a jegyzetet.
Ebben a kötetben a településekkel és a térbeliséggel kapcsolatos legfontosabb tartalmi összefüggések, alapvető ismeretek közlése mellett meg kívánjuk alapozni és erősíteni a regionális szemléletet, az egyes társadalmi és gazdasági folyamatok ágazati specifikus vonásainak és összefüggéseinek komplex értékelését.
Tisztelt Olvasó!
Kérjük, hogy a fentiek szellemében használja jelen jegyzetünket, a színvonal javítása érdekében kérjük, közöljék észrevételeiket és megjegyzéseiket a tananyaggal kapcsolatban.
Vissza