Előszó
Úgy gondolom 25 év után érdemes egyszer visszatekinteni. Engedjék meg, hogy felsoroljam mit tartok az elmúlt negyedszázad 25 legfontosabb eredményének Nem büszkeséget érzek, hanem elsősorban hálát, mert a zenekar sikerei nem jöhettek volna létre a zenekari tagok, a támogatók és a közönség hűséges odaadása nélkül.
1. Megháromszorozódott a budapesti közönség. A nyolcvanas években általában egyszer játszottuk el műsorainkat a Zeneakadémián, ma a BFZ műsorait háromszor adja elő teltház előtt.
2. A BFZ közönsége minden évben néhány hét alatt az összes bérletet megvásárolja.
3. Betört egy magyar zenekar a világ élvonalába. A Budapesti Fesztiválzenekar rendszeres vendég lett a nagy nemzetközi fesztiválokon.
4. Lemezeink, amelyek az egész világon kaphatóak, és rendkívül nagy sajtóvisszhangot keltenek, mindenhova elvitték Budapest, Magyarország és a magyar kultúra hírét.
5. Felnőtt egy új zenehallgató generáció, akik a Fesztiválzenekar kakaókoncertjein ismerkedtek meg a koncertélménnyel.
6. Megvalósult az egyedi, újító jellegű zenekari reform. Ezt a sikeres struktúrát, belső szabályainkat, szokásainkat ma már számos országban tanulmányozzák.
7. Létrejött egy olyan reformzenekar, amelyben a zenekari munka folyamatos kamarazenéléssel, szóló-lehetőségekkel, az egyéni kreativitás ösztönzésével párosul.
8. Hosszú, sokéves munkával kialakult a Budapesti Fesztiválzenekar egyedi, felismerhető zenei stílusa, egyénisége.
9. A BFZ minden évben rendel és bemutat új műveket.
10. Olyan hagyományok alakultak ki, amelyek a rendszeres koncertlátogatókon kívül is tízezreket vonnak be a zenehallgatásba, például a Hősök terén tartott szabadtéri koncertek és az egy-egy zeneszerző műveit bemutató maratonok.
11. Megszületett a Mahler Ünnep, amely koncertjeivel, kiállításaival, zenetudományi tevékenységével jelentős mértékben hozzájárult Mahler magyarországi ismertségéhez, egyben Budapestet bevonta a nemzetközi Mahler fesztiválok körébe.
12. A délszláv háború alatt a BFZ szerb, horvát és bosnyák kórusokkal együtt adta elő Beethoven 9. szimfóniáját, felejthetetlen, a zenén túlmutató élményt szerezve ezzel a Hősök terén összegyűlt tízezreknek, és a környező' országok tévénézőinek.
13. Megvalósult és nagy visszhangot keltett az aktuális üzenetű „Cigányokkal együtt elnevezésű koncert. .
14. Számos ritkasággal bővült a zenekari repertoár. Olyan hatalmas jelentőségű művek újra felfedezésére került sor, mint Richárd Strauss József legendája.
15. Népszerű hagyománnyá vált a titok-koncert, ahol lehetőség van újító, formabontó hangversenyek megvalósítására.
16. Kiváló vendégművészek lettek rendszeres vendégeink, velük különösen szeretetteljes, szoros barátság alakult ki. Példaként néhány név: Schiff András, Radu Lupu, Gidon Kremer, Richard Goode, és haláluk előtt Solti György, Yehudi Menuhin.
17. A Fesztiválzenekar úgy vészelte át az alapítás és a későbbi átalakulás óhatatlan nehézségeit, a külső-belső konfliktusokat, hogy azok nem zavarták meg a zenélés színvonalát.
18. Kialakult egy rendkívül jókedvű, jó hangulatú, magas munkamorálú művészi közösség.
19. Létrejött és fennmaradt Magyarországon egy amerikai példára kialakított civi szervezet, a BFZ Alapítvány, amely a zenekart fenntartja.
20. A BFZ független maradt, a zenekarnál nincsenek politikai kinevezések.
21. A Budapesti Fesztiválzenekart 2003-ban felvették a kiemelt nemzeti intézmények sorába.
22. Közszolgálati szerződések jöttek létre a Fővárossal és az Oktatási és Kulturális Minisztériummal.
23. A Fesztiválzenekart ma már többszáz tagú Támogatói Klub veszi körül
24. New Yorkban létrejött a BFZ Amerikai Barátainak Alapítványa, Londonban pedig a BFOBFO (British Friends of the Budapest Festival Orchestra)
25. Fennmaradtunk 25 évig. Kérem kedves közönségünket, hogy a következő huszonöt évben is tartson ki mellettünk!
Vissza