Előszó
A számoló-áramköröket teljes általánosságban a következőképen határozhatjuk meg: Legyen adva egy vagy több bemenő jel, amely általában az idő függvénye. Bármelyik jel lehet feszültség, áram,...
Tovább
Előszó
A számoló-áramköröket teljes általánosságban a következőképen határozhatjuk meg: Legyen adva egy vagy több bemenő jel, amely általában az idő függvénye. Bármelyik jel lehet feszültség, áram, tengely-elfordulási szög, vagy egyéb mennyiség. A feladat e bemenő mennyiségekből /jelöljük ezeket e1, e2.....2n-el/ valamely adott függvényt előállítani:
eki=F /e1,e2...en/, B.l.
amely egyenletben eki a kimenő mennyiséget jelenti /ez legtöbbször feszültség, de lehet bármely más mennyiség is/, míg F valamely adott függvényt jelent, amely nem szükségképen egyszerű függvényt az összefüggésben pl. előfordulhatnak az egyes változók idő szerinti differenciálhányadosai, vagy integráljai is.
Példák: 1. Legyen adva valamely bemenőfeszültség, az idő függvényében: ebe = f/ t /; előállítandó: eki » (f/ t /) 3 + 17(f/t/)2.
2. Legyen adva két bemenőfeszültség és állítsuk elő ezek hányadosát.
Megjegyezzük, hogy a gyakorlati esetek túlnyomó többségében a bemenő jel vagy feszültség, vagy tengely-elfordulás, míg a számoló áramkör primer kimenő jele majdnem mindig feszültség; ezt sokszor tengely-elfordulássá alakítjuk át.
Az ilyen számoló rendszereket különféle szempontok szerint osztályozhatjuk. Működési mód, ill. a bemenő jel természete szerint a következő három csoportot különböztethetjük meg:
1. Tiszta elektronikus rendszerek, mozgó részek nélkül; ezekben tehát mind a bemenő jelek, mind a kimenő jel/ek / feszültségek, vagy áramok. Ezek a rendszerek tisztán elektroncsövekből és kapcsolási elemekből /ellenállásokból, kapacitásokból, induktivitásokból, egyenirányítókból tb./ állanak. A kapcsolási elemek természete szerint ezt a csoportot feloszthatjuk lineáris - és nem-lineáris rendszerekre; előbbieket pl. kivonásra, integrálásra stb., míg utóbbiakat hatványozásra, gyökvonásra stb. alkalmazhatjuk. E csoport fő jellemző tulajdonsága az, hogy a bemenő- és kimenő jelek széles frekvenciasávba eshetnek: a legtöbb áramkört el lehet készíteni 0 1MHz frekvenciasávra.
Vissza