Előszó
A felsőoktatási reform kötelezte a tanszékeket, hogy az oktatási anyagot tartalmi, eszmei és módszertani szempontból revideálják és korszerűsítsék. Ennek megfelelően került sor az I. éves...
Tovább
Előszó
A felsőoktatási reform kötelezte a tanszékeket, hogy az oktatási anyagot tartalmi, eszmei és módszertani szempontból revideálják és korszerűsítsék. Ennek megfelelően került sor az I. éves orvos-fogorvostanhallgatók új latin nyelvi jegyzetének megírására.
A jegyzet, amelyet "Lingua Latina medicinalis"-nak is nevezhetnénk, olyan hallgatók számára készült, akik előző tanulmányaik során latint nem tanultaké Minthogy az oktatásra szánt idő rendkívül rövid, a jegyzet megírásában az a cél vezetett, hogy a hallgatók e szűkre szabott keretek ellenére is megbízható alapismereteket szerezzenek. A jegyzet nem kíván ás nem is tud Többet nyújtani, mint amennyi az orvosi tantárgyakhoz és a későbbi gyakorlathoz feltétlenül szükséges. ,Ezért a jegyzet, noha az általános műveltség kívánalmait sem hagyja figyelmen kívül, szókincs tekintetében első sorban orvosi latin anyagét hoz és ezek segítségével kívánja megtanítani az alapvető ismereteket. Hasonló törekvés vezet te az eddig használt latin jegyzet szerzőit is, de a kellő tapasztalat híján összeállított anyag kevésnek bizonyult a gyakorlatban. Az új jegyzet bőséges lexikai anyagot nyújt, amelyet részletes magyarázat és gyakorlat egészít ki. Az előző jegyzethez képest jelentősen kibővült a nyelvtan is, amely az alaktan mellett bizonyos mondattani fogalmakkal is megismerteti a hallgatókat.
Az órakeretben feldolgozásra szánt anyagot általános és gyakorlati jellegű chrestomatia követi, ahol az érdeklődő hallgatók több területet érintő szakmai latin nomenclaturával ismerkedhetnek meg.
Újszerű az egyes declinatiok után közölt fontosabb orvosi szavak gyűjteménye, amelyből az oktatók tetszés szerint meríthetnek gyakorlásra alkalmas anyagot. A jegyzetet betűrendes szótár egészíti ki és teszi használhatóvá akár önálló tanulásra is.
A jegyzet megírásában felhasználtam a hasonló célú hazai és külföldi szakirodalmat és jegyzeteket. A chrestomatia össze állításában nagy segítséget nyújtottak a BOTE egyes tanszékeinek szakemberei: dr. Horn Béla prof., dr. Nagy László docens, dr. Farkas András docens, dr. Kendrey Gábor adj., dr. Szegi József adj., dr. Hervei Sarolta ts., dr. Kisida Elek ts., akiknek ezúton is köszönetemet fejezem ki.
Vissza