Előszó
6-lősz.ó
A tankönyv az egyháztörténet legfontosabb eseményeit tárgyalja a középiskolák 10. oszálya számára. A mondanivalót azonban igyekeztem úgy megfogalmazni, hogy azok az iskolák és hittancsoportok is használni tudják, amelyek nem ebben az évfolyamban foglalkoznak ezzel a tantárggyal.
Mivel a történelem a múltat mutatja be, nagyon fontos látnunk az események mellett azokat a forrásokat is, amelyek a múltról tanúskodnak. Ezeket a forrásrészleteket a színes tónussal kiemelt szövegben találjuk meg, de történik rájuk utalás a tankönyvi szövegrészben is. Kívánatos, hogy az egyháztörténelem iránt jobban érdeklődők további forrásokat is elolvassanak. A források különösen fontosak azoknak, akik ebből a tantárgyból szeretnének érettségi vizsgát tenni.
A kronológiai beosztás a hagyományos módon történik. Az ókor, a középkor és az újkor adják a tankönyv három fő részét. Az események követése természetesen napjainkig tart. Ahol a történelmi távlat még hiányzik, ott az ismertetés inkább kitekintés jellegű, és az értékelés helyett főként a tények bemutatására korlátozódik. A képanyagban nagy szerepet kapnak az egyháztörténelemhez tartozó tárgyi emlékek. Ezek között a legfontosabbak a jelentős épületek. A liturgikus eszközök részletes bemutatása más tankönyvben szerepel, így itt csak néhányat említünk, olyanokat, amelyek az adott korra kifejezetten jellemzők. A könyvben szerepelnek továbbá a jelentős személyek ábrázolásai. A képaláírások is fontos szerepet töltenek be, hiszen sok olyan adat szerepel bennük, amellyel nem akarjuk megterhelni a törzsanyaghoz tartozó szövegrészt.
A történelem tanítása nem létezhet a források ismerete nélkül. A legjelentősebb forrásrészleteket maga a tankönyv közli. Ezeket a forrásrészleteket nagy részben Szántó Konrád ferences tanár nyomtatásban megjelent, valamint Medvigy Mihály piarista tanár elektronikus formában elérhető bőséges szöveggyűjteményéből vettem. Az érdeklődőbb diákok haszonnal forgathatják a ma már nagy számban megjelenő egyéb forráskiadásokat is. A legalapvetőbb források közé tartoznak az Egyházi Tanítóhivatal megnyilatkozásai. Ezeket nagyrészt a Szent István Társulat adta ki.
A tankönyv megírásánál figyelembe vettem - többek között - volt tanáraim, Félegyházy József és Vanyó László professzorok, valamint volt hallgatótársam, Török József műveit is. Szerencsére ma már rengeteg egyháztörténeti tárgyú mű jelenik meg magyar nyelven is. Azok, akik többletismeretre törekszenek, haszonnal lapozgathatják ezeket is.
A történelem tanításához hozzátartozik a topográfia, a földrajzi helyek ismerete. A tanulás során alkalmazhatók a gimnáziumokban használt történelmi (és földrajzi) atlaszok is.
5
Vissza